Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciła się do ministra finansów z propozycją wdrożenia instytucji kontroli podatkowej przeprowadzanej na wniosek podatnika.

podatki

To reakcja FPP na zatwierdzone zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Federacja wierzy, że bezpieczeństwo prawne i fiskalne przedsiębiorców będzie możliwe tylko, jeśli wprowadzone zostaną kontrole prewencyjne na wniosek podatnika i tylko jeśli będą one kończyły się konkretnymi wytycznymi, a nie karami.

— Wchodzące w życie w perspektywie niecałych ośmiu tygodni zmiany powodują, że większość firm w Polsce będzie musiała przeanalizować swoją strukturę podatkową i formę prawną prowadzonej działalności z uwzględnieniem skutków nowych przepisów. Dla wielu z nich tak głębokie zmiany w systemie podatkowym będą stanowiły istotne wyzwanie merytoryczne i organizacyjne. W związku z powyższym zwróciliśmy się do Ministra Finansów o pilne podjęcie działań legislacyjnych w zakresie wdrożenia instytucji kontroli podatkowej przeprowadzanej na wniosek podatnika – powiedział w komunikacie prasowym Marek Kowalski, przewodniczący FPP oraz prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. — Takie rozwiązanie znacząco ułatwiłoby przedsiębiorcom stosowanie licznych nowych przepisów ustawy podatkowej Polskiego Ładu oraz zabezpieczyłoby ich przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami wątpliwości związanych z brakiem utrwalonej linii interpretacyjnej w odniesieniu do nowych rozwiązań prawnych. Kontrola podatkowa na wniosek podatnika zapewniałaby przedsiębiorcom w tych nowych warunkach prawnych największe bezpieczeństwo i przewidywalność, biorąc pod uwagę, iż — w odróżnieniu od indywidualnej interpretacji podatkowej – obejmowałaby ona również dokonanie ustaleń faktycznych przez organ podatkowy — wyjaśnił ekspert.

Jednocześnie FPP wskazuje, że osiągnięcie oczekiwanych efektów noweli podatkowej będzie zależało od skłonności przedsiębiorców do korzystania w praktyce z nowych instrumentów i zachęt, które zostały przewidziane w ramach Polskiego Ładu.

„Polskie firmy chętnie skorzystają z nowych instrumentów wsparcia inwestycji i innowacji, ale niezbędna do tego jest jasna i przewidywalna wykładania nowego, głęboko zmienionego prawa. Aby tak się stało, potrzebny jest dodatkowy mechanizm pozwalający przedsiębiorcom na bezpieczne stosowanie przepisów Polskiego Ładu, w postaci kontroli podatkowej na wniosek podatnika” — podkreślono w komunikacie FPP.

Poprzedni artykułFirmy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców
Następny artykułPakiet dla Innowatora – realnym wsparciem dla przedsiębiorców w ochronie ich własności intelektualnej