fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumNowy powód, by w postanowieniach noworocznych zrezygnować z palenia?

Nowy powód, by w postanowieniach noworocznych zrezygnować z palenia?

O tym, że papierosy niszczą zdrowie i… portfel, wie niemal każdy, w tym także palacze. Jednak nałóg często jest silniejszy, dlatego regularnie po papierosy sięga aż 26 proc. dorosłych Polaków. Jest to jednak 10 proc. mniej, niż przed ośmioma laty. Palenie jest coraz mniej akceptowalne w środowisku (zakaz palenia w miejscach publicznych, drastyczne zdjęcia na opakowaniach, kampanie społeczne), a ponadto jest coraz droższe. Aktualnie za paczkę papierosów zapłacić trzeba średnio 14 zł. A będzie jeszcze drożej, gdyż właśnie wchodzi wyższa o 10 proc. stawka akcyzy, co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów średnio o 1,60 zł.

Przeciętny palacz, przy założeniu, że pali pół paczki dziennie, wydaje na papierosy co najmniej 2,8 tys. zł rocznie.

Branża tytoniowa ostrzega, że podniesienie akcyzy może przynieść jednak inne skutki, niż zakładany spadek liczby palaczy. Otóż może to być ponowny rozwój szarej strefy.

Trzeba zwrócić jednak uwagę na jeszcze jeden aspekt przemawiający za rzuceniem palenia – jest to zdrowie. Corocznie z powodu chorób odtytoniowych umiera w Polsce 70 tys. osób. Palaczom doskwierają choroby onkologiczne, kardiologiczne czy układu oddechowego. Niestety jest też wielu tych, którzy zagrożenia nie widzą. Według badań, co wynika z raportu International Tobacco Control Policy Evaluation Project, aż 15 proc. palaczy w Polsce nie wierzy, że palenie powoduje raka płuc. 31 proc. palących nie widzi związku pomiędzy paleniem, a występowaniem chorób u biernych palaczy. Warto zauważyć, że 9 na 10 osób chorych na raka płuc to obecni lub byli palacze.

W maju 2020 roku, zgodnie z dyrektywą tytoniową UE, z unijnego rynku znikną papierosy mentolowe i z kapsułką. Według UE aromat dodawany do tych papierosów maskuje nieprzyjemny zapach dymu papierosowego i utrudnia przez to rzucenie palenia.

W związku z tym od maja miłośnicy aromatyzowanych papierosób będą musieli pomyśleć o alternatywie, jaką są wkłady do podgrzewania tytoniu. Pierwszym takim produktem w Polsce był IQOS.

Eksperci coraz chętniej sugerują redukcję szkodliwych efektów palenia poprzez przejście palaczy (którym nie udało się rzucić palenia) na podgrzewacze tytoniu lub wystandaryzowane e-papierosy. Eksperci są zgodni, że podgrzewacze tytoniu są lepszą alternatywą od palenia papierosów.

JS/money.pl

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA