fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?

Ci, którzy twierdzą, że w Polsce inwestycje kuleją nie mają racji: według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zeszły rok okazał się pod tym względem inwestycji zagranicznych w Polsce wręcz rekordowy. Zagraniczne firmy zainwestowały u nas aż 3,7 mld złotych (o 37,04 proc. niż w roku 2020). Oprócz wartości rośnie też liczba projektów – pozytywną decyzję inwestycyjną uzyskało w zeszłym roku 126 z nich, tj. o 20 proc. więcej względem roku poprzedniego.

Parcie na elektromobilność

Rozwijają się zwłaszcza sektory gospodarki uznawane obecnie za innowacyjne. Chociaż najwięcej projektów było z branży BSS-IT to kwotowo sektorem, w którym najwięcej się działo się był sektor… e-mobility. Podkreśla się to, co zazwyczaj zawsze było i jest podkreślane przy okazji inwestycji zagranicznych – wraz z nimi do naszego kraju trafiają również know-how i nowoczesne technologie.

Innowacje nasycają też polskie miasta, przede wszystkim te największe: w raporcie fDi Intelligence (serwisu Financial Times) „European Cities and Regions of the Future 2023 – the best and brightest among Europe’s investment destinations”, w kategorii large European cities pośród 10 miast znajdziemy aż dwa polskie. Na trzecim miejscu listy rankingowej znalazł się Kraków, zaś na siódmym Poznań, a oba te miasta zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w kategorii przyjazności wobec biznesu (business friendliness).

Programiści na umowach o dzieło

Według PAiH, na której informacje powołuje się EY, rozpoczęte w 2022 roku inwestycje mają zaowocować powstaniem około 14 tysięcy nowych miejsc pracy. Zagraniczni inwestorzy globalni ulokowali na naszym rynku IT swoje centra usług chmurowych. Pracę w nich znalazło (i zapewne jeszcze znajdzie) wielu wykwalifikowanych polskich inżynierów IT. Przedsiębiorstwa otwierają u nas swoje centra B+R, zapraszając do pracy lub tylko współpracy polskich inżynierów. Ci stają się wówczas tylko częścią szerszej, globalnej siatki centrów B+R danego ponadnarodowego koncernu.

EY w swoim raporcie zachęca do zatrudniania programistów i innych specjalistów szeroko pojętego rynku IT na umowy o dzieło, gdzie – jak wiadomo – koszty uzyskania przychodów z umowy wynoszą 50 procent. Oczywiście jest to możliwe tam, gdzie przedsiębiorstwo udowodni, że w swojej pracy wytwarzają oni i uzyskują przychody ze zbycia praw własności intelektualnej, w tym przypadku do nowoczesnych technologii i technologicznych opracowań.

Firmy wcale nie polskie

Analitycy EY nie ukrywają, że zagraniczne grupy kapitałowe obecne na rynku polskim mają ułatwione zadanie. Mogą korzystać z istniejących już w naszym kraju struktur prawnych i nie musząc rejestrować nowych spółek. Ponieważ jednak część zachęt i ulg ze środków publicznych oraz Unii Europejskiej dostępna jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność, wprost zachęca się do zakładania nowego podmiotu prawnego zamiast tworzenia kolejnego działu w ramach inwestującego na polskim rynku zagranicznego koncernu. Kto nie wierzy może sam to sprawdzić w raporcie EY pod nazwą „Czy Polska staje się środkowoeuropejskim centrum innowacji?” Czytamy tam, że największą popularnością cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma niski wymagany kapitał zakładowy, łatwo ja założyć, a przedsiębiorcy korzystają z „ugruntowanych przepisów korporacyjnych”.

Co to w praktyce oznacza? W teorii powstaje tylko nowa, innowacyjna polska firma rozwijana przez polskich przedsiębiorców. Tak naprawdę jest ona częścią zagranicznej korporacji, która sprawuje pełną kontrolę właścicielską nad swoim start-upem.

Młodych na rynku przedsiębiorców zachęca się także do zakładania spółek akcyjnych, które charakteryzują się „niskimi barierami wejścia (na polski rynek – przyp. red.), elastycznością i odformalizowaniem”.

Ostatni i coraz popularniejszy model „inwestycji” polega na „nabywaniu usług od firm zajmujących się zatrudnianiem specjalistów lub bezpośrednio od tych specjalistów, jeśli prowadzą oni działalność gospodarczą”. W takiej sytuacji nasi specjaliści stają się tylko dostarczycielami kapitału intelektualnego dla zagranicznego koncernu inwestującego w Polsce.

Mnogość form wsparcia i ulg

EY pisze też, że dostępne zachęty do inwestowania w Polsce przyjmują formę bezpośredniego dofinansowania np. w formie grantów przydzielanych z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), czy dopłat z programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w dysponowaniu którymi pośredniczy Krajowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W ramach tzw. ścieżki SMART, NCBR planuje dokonać alokacji prawie 2 mld zł dofinansowań.

Oprócz finansowania bezpośredniego polski system podatkowy przewiduje dużo zachęt w postaci różnego rodzaju ulg. Na szczególną uwagę zasługuje ulga na działalność badawczo-rozwojową pozwalająca na dodatkowe odliczenie niektórych kategorii kosztów od przychodów, ponownie. Począwszy od stycznia 2022 roku, w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, dodatkowe odliczenie kosztów wynagrodzeń osób wykonujących w ramach stosunków pracy i pokrewnych działalność badawczo-rozwojową wynosi 200 procent.

„Oznacza to, że ten sam koszt związany z pensją pracownika może być odliczony od przychodu nawet trzykrotnie. Zakładając 19 proc. stawkę podatku, każde wydane na pensję pracownika 100 zł może obniżyć podatek do zapłaty nawet o 57 zł. Nie ulega zatem wątpliwości, że jest to rozwiązanie niezwykle korzystne” – zachęcają analitycy EY.

Oprócz ulgi na działalność badawczo-rozwojową innowacyjne firmy mogą korzystać także z szeregu innych benefitów, takich jak ulga na prototyp, CSR, innowacyjnych pracowników czy z preferencyjnego opodatkowania przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP BOX). Raport EY także w tym przypadku przemilcza do kogo faktycznie należą firmy rozwijane z tego rodzaju publicznym wsparciem.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA