Na czele ministerstwa stanie zajmująca się dotąd przedsiębiorczością i technologią Jadwiga Emilewicz. W ostatnich latach kierowany przez nią resort rozpoczął i, co ważniejsze, zakończył z powodzeniem kilka ważnych projektów legislacyjnych, takich jak: ustawa o sukcesji, ustawa antyzatorowa czy nowe prawo zamówień publicznych. Teraz pod skrzydła MR trafi także budownictwo. I to zmiana, której absolutnie nie wolno lekceważyć. W ostatnich latach Polska wydaje miliardy złotych na wielkie programy drogowe i kolejowe. Strumień pieniędzy zasilany jest głównie ze środków unijnych. Najbliższe lata to także wielkie wydatki na infrastrukturę związane z inicjatywą Trójmorza. I tych wydarzeń nie należy traktować jedynie w kategoriach wzmacniana potencjału komunikacyjnego naszego kraju. To także, a w pewnym sensie przede wszystkim, okazja do zbudowania sektora silnych polskich firm budowalnych, tych, w których wiodącą rolę odgrywa polski kapitał. Po 15 latach w Unii nie udało nam się tego celu zrealizować. Nie oznacza to jednak, że jest to zadanie nierealne. To wręcz obowiązek polskich władz, aby dzięki planom inwestycyjnym rozwijały się nasze przedsiębiorstwa. Dobrze zatem, że przedsiębiorczość i budownictwo będą w pewien sposób ze sobą połączone w nowym resorcie. Warto aby przy tej okazji powstał dokument strategiczny, nazwijmy go planem rozwoju polskiego budownictwa, tak aby nie okazało się za parę lat, że zmarnowaliśmy tę wielką szansę, którą z takim powodzeniem wykorzystała np. Hiszpania. O to warto do minister Emilewicz gorąco zaapelować.
Nowy resort, nowe wyzwania
INNE Z TEJ KATEGORII
Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024
Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association
W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji
Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.
INNE TEGO AUTORA
RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji
Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIADEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal
Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!
Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]
O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA