fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumNowy rok, nowe obowiązki - rusza BDO

Nowy rok, nowe obowiązki – rusza BDO

Obowiązek rejestracji w BDO do końca roku dotyczył 800 tys. firm. Przed Świętami było ich 170 tys. Dla spóźnialskich przewidziane kary to grzywna do 1 mln zł, a nawet areszt. Wszystko to w połączeniu z problemami z działaniem systemu wywołało protesty, których skutkiem jest, jak się okazuje, zwiększenie liczby grup odpadów zwolnionych z ewidencjonowania z 18 do 46. Ustalenia tego, kto nie musi się rejestrować najlepiej dokonać poprzez infolinię lub stronę internetową BDO, gdyż liczy się m.in. ilość produkowanych odpadów i każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jak jednak informowało Ministerstwo Klimatu, zwolnione z obowiązku rejestracji są "podmioty prowadzące drobną działalność usługową", np. małe firmy księgowe, doradcze, fryzjerskie, krawieckie, kosmetyczne (jeśli nie wytwarzają odpadów medycznych, takich jak strzykawki, czy skalpele). Zwolnieni są też wytwarzający m.in. odpady metalowe do 10 ton rocznie, odpadowe tonery drukarskie do 200 kg rocznie, opakowania z metali do 1 tony rocznie, opakowania wielomateriałowe do 200 kg rocznie, opakowania szklane do 500 kg rocznie, przeterminowane produkty spożywcze do 100 kg rocznie, dyskietki i dyski twarde do 50 kg rocznie, odpady z betonu oraz gruz betonowy do 10 ton rocznie.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA