fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesNowy sposób na bezpieczną inwestycję

Nowy sposób na bezpieczną inwestycję

Mamy najniższe stopy procentowe w historii, co oznacza tańszy dostęp do kapitału. Lokaty bankowe przestały być atrakcyjnym miejscem do oszczędzania. Środki z nich systematycznie przesuwają się w stronę konkretnych inwestycji i w większości trafią na rynek nieruchomości. Nic więc dziwnego, że Polacy rozpoczęli poszukiwania nowych inwestycji, dzięki którym będą mogli nie tylko zachować wartość posiadanych oszczędności, ale również bezpiecznie i w rodzinnym gronie spędzić wakacje czy kilkudniowy urlop.

Poranny spacer nad morzem, powrót do biura na czas pracy, a po niej przyjemny wieczór na plaży w towarzystwie zachodzącego słońca. Kuszące, nieprawdaż? I wcale nie takie nierealne…
Wytrawny obserwator rynku nieruchomości z pewnością dostrzegł systematyczny wzrost w ostatnich latach ofert proponujących najem apartamentów na pobyty krótkoterminowe. Wygląda jednak na to, że nie wyczerpują one w całości oczekiwań polskich klientów. Pojawił się bowiem nowy produkt, który cieszy się coraz większą popularnością. To apartamenty wakacyjne o charakterze inwestycyjnym.

Wakacje w kraju

Lipiec, sierpień i wyjątkowo piękny tego roku wrzesień potwierdziły to, czego w zasadzie spodziewaliśmy się już wiosną. Ogromna część Polaków wybrała wakacje w kraju. I śmiało możemy założyć, że w kolejnych latach też tak będzie. Obserwując statystyki dotyczące polskiej branży turystycznej łatwo zauważyć, że sezon wakacyjny był dla niej wyjątkowo udany. Dzięki licznym turystom kierunki takie jak Wybrzeże, Mazury, Tatry czy Bieszczady cieszyły się dużą popularnością, porównywalną praktycznie z ubiegłorocznym sezonem. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, czy warto zainwestować w nieruchomości wakacyjne w Polsce. Podpowiadamy, że jak najbardziej warto. Zresztą takie nieruchomości to ostatnio trend, który z przytupem zaczął podbijać cały rynek.

Zalet jest wiele. Pierwsza i chyba najważniejsza z nich to oczywiście bezpieczny wypoczynek. Inwestując chociażby w prywatne nadmorskie mieszkanie, mamy pewność, że jest to inwestycja tylko i wyłącznie nasza. Dlatego coraz popularniejsze stają się inwestycje rodzinne, nabywane „do spółki” z dziadkami czy rodzeństwem. Taki zabieg daje nabywcom nie tylko możliwość zakupu wymarzonej nieruchomości na korzystnych warunkach finansowych, lecz także przede wszystkim spędzania czasu wolnego w rodzinnym gronie lub dzielenia się terminami pobytów z rodziną, gdzie każdy z jej członków może korzystać z nieruchomości we własnym zakresie. To jest zresztą jeden z wielu atutów takiej nieruchomości – jest ona nie tylko naszą własnością, którą możemy zarządzać według własnego uznania i potrzeb, korzystając z niej w dowolnym czasie, ale możemy również przeznaczyć ją na wynajem, zarabiając na zadowalającym obłożeniu, które zagwarantuje nam atrakcyjna oferta nieruchomości, a także jej lokalizacja.

Model mile widziany

Kolejna zaleta to wygoda. Warto zwrócić uwagę na błyskawiczne zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy. Wiele firm zmieniło sposób działania i wdrożyło system home office. Model pracy zdalnej stał się tym samym nie tylko popularniejszy, lecz także coraz bardziej doceniany, a nawet zalecany. Wiele osób przestało być uzależnionych od miejsca wykonywania swoich zadań i pracować może praktycznie w każdym miejscu. Poranny jogging nad morzem, szybki prysznic, śniadanie, potem praca w nadmorskim biurze, a po niej lunch i przyjemny wieczór na plaży w towarzystwie zachodzącego słońca. Coraz więcej Polaków tak właśnie widziałaby swój dzień powszedni. Bez korków, stresów, wielkomiejskiego zgiełku i ciągłego życia w pośpiechu. Apartamenty wakacyjne o charakterze inwestycyjnym są doskonałą odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Kto wie, może za chwilę przestaniemy zazdrościć pod tym względem Włochom, Grekom, Hiszpanom, czy Chorwatom…

Mamy najniższe stopy procentowe w historii. Klienci, dzięki tym niskim stopom procentowym, mają dostęp do tańszych kredytów. Zresztą doskonale widać, że lokaty bankowe przestały być atrakcyjnym miejscem do oszczędzania. Środki te systematycznie przesuwają się więc w stronę konkretnych inwestycji. W większości trafią zapewne na rynek nieruchomości. Co do tego zgodni są analitycy finansowi i eksperci ekonomiczni.

Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe oferty dla potencjalnych klientów. Takie właśnie jak apartamenty wakacyjne o charakterze inwestycyjnym. Jeden z naszych rozmówców, pan Zbigniew, nie ukrywa, że rozważa zakup takiego apartamentu w nadmorskich Dębkach, gdzie jeszcze jako dziecko jeździł na wczasy z rodzicami: – Obecnie Dębki też stanowią cel moich wakacyjnych podróży. Po pierwsze, czuję do tej miejscowości ogromny sentyment. Po drugie, zawsze spotykam tam kogoś znajomego. Po trzecie wreszcie, jest tam najpiękniejsza plaża w Europie.

Czego oczekują klienci

Akurat w Dębkach nie ma wiele inwestycji z nieruchomościami na sprzedaż. Ci, którzy budują, natychmiast wynajmują, bo to się tu najbardziej opłaca. Na jednym z najpopularniejszych portali sprzedażowych znaleźliśmy zaledwie kilkanaście ofert z tej miejscowości. Ceny wahają się w nich od 10 do 20 tys. zł/m2. Są też dwie kameralne inwestycje, w których sprzedawane są apartamenty wakacyjne. Najdroższe, z wykończeniem pod klucz, za ok. 20 tys. zł/m2. I tańsze – Słoneczne Dębki, osiedle zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, ale nie przy głównej drodze. Tutaj cena to od ok. 9 tys. zł. brutto/m2 za mieszkanie wykończone pod klucz. Inwestycja została już rozpoczęta i ma być gotowa latem 2021 roku. Z tego, co udało nam się ustalić, część mieszkań już znalazła swoich nabywców.

Takich miejscowości jak Dębki jest w Polsce naprawdę wiele. I w większości z nich już powstają, albo za chwilę zaczną powstawać, typowe apartamenty wakacyjne o charakterze inwestycyjnym. Bezpieczeństwo, atrakcyjna lokalizacja, maksymalna wygoda i jak najkorzystniejsze warunki finansowe. Tego oczekują klienci. Tego typu inwestycje stanowią kuszącą odpowiedź na te oczekiwania.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA