fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajNowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.

W latach 2013-2015 za kwotę niemal 130 mln zł w miejscu zburzonego wcześniej starego stadionu w Tychach powstał nowy obiekt. Stadion miejski to typowo piłkarski obiekt, gdyż zredukowano na nim funkcję lekkoatletyczną. Jego właścicielem jest miasto Tychy.

Dobry początek

Na stadionie mieści się 15 150 miejsc siedzących. Od lipca 2015 r. rozgrywa na nim mecze klub GKS Tychy, który aktualnie występuje w pierwszej lidze. Jak informuje serwis Sport.pl, na początku, zaraz po otwarciu stadionu, na mecze przychodziło najwięcej kibiców. Zdarzało się, że na trybunach było ich nawet ponad 10 tys. W tamtym okresie średnia frekwencja wyniosła 6430 kibiców. Później było już tylko gorzej.

22 procent wypełnienia

Rok później średnia frekwencja wyniosła 5286 kibiców, czyli niewiele ponad jedną trzecią pojemności całego obiektu. W kolejnych sezonach średnie wyniki wypełnienia sięgały odpowiednio 4144 oraz 4136 kibiców. Po tzw. pandemii koronawirusa w sezonie 2021/2022 było jeszcze gorzej. W tych rozgrywkach średnia frekwencja na trybunach wyniosła zaledwie 2543 kibiców, czyli mniej niż 17 proc. zapełnienia całego obiektu. W aktualnym sezonie jest nieco lepiej. Po 16 meczach pierwszej ligi wynosi ona 3388 kibiców. To wypełnienie miejsc w zaledwie 22 proc.

Wykonawcą nowego stadionu w Tychach była spółka Mostostal Warszawa SA, która wygrała przetarg ogłoszony przez spółkę Tyski Sport SA. Jej udziałowcem jest gmina Tychy. Budowa w całości została sfinansowana przez samorząd miasta. Czy zdaniem samorządowców, którzy na ten cel wydali ciężkie pieniądze podatników, była to dobra inwestycja?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA