fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajNowy system teleinformatyczny ułatwi życie mikroprzedsiębiorcom

Nowy system teleinformatyczny ułatwi życie mikroprzedsiębiorcom

Dzięki nowej ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców. Zwiększy się też ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace. Szersze zastosowanie zyskuje również podpis zaufany.

Ustawa z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przynosi z dawna oczekiwane ułatwienia dla mikrofirm. Na jej bazie w ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie nowy system teleinformatyczny służący do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i tzw. umów uaktywniających, czyli tych wszystkich form zatrudnienia, z których korzystają mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające nie więcej niż dziewięć osób, a niebędące mikroprzedsiębiorcami, rolnicy i niektóre osoby fizyczne.

Kilka nowych udogodnień

Zapowiadany, nowy system teleinformatyczny, z którego mogą korzystać nie tylko mikrofirmy, ale także i inne MŚP, umożliwi między innymi obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz wydawanie świadectw pracy. Możliwe stanie się także zawieranie zdalnie – za pomocą podpisu elektronicznego certyfikowanego profilem zaufanym – umów o pracę, umów-zleceń i umów o świadczenie usług (typu umowy zlecenie).

Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS.

System będzie zintegrowany z funkcjonalnościami zawartymi na stronach: systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

Nie są to może rewolucyjne zmiany, bo wciąż kontrowersyjną i nieunormowaną kwestią pozostaje zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę, by ominąć ZUS. Zawsze jednak można mówić o jakimś kroku naprzód.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA