Dzięki nowej ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców. Zwiększy się też ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace. Szersze zastosowanie zyskuje również podpis zaufany.

bzak/Pixabay

Ustawa z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przynosi z dawna oczekiwane ułatwienia dla mikrofirm. Na jej bazie w ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie nowy system teleinformatyczny służący do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i tzw. umów uaktywniających, czyli tych wszystkich form zatrudnienia, z których korzystają mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające nie więcej niż dziewięć osób, a niebędące mikroprzedsiębiorcami, rolnicy i niektóre osoby fizyczne.

Kilka nowych udogodnień

Zapowiadany, nowy system teleinformatyczny, z którego mogą korzystać nie tylko mikrofirmy, ale także i inne MŚP, umożliwi między innymi obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz wydawanie świadectw pracy. Możliwe stanie się także zawieranie zdalnie – za pomocą podpisu elektronicznego certyfikowanego profilem zaufanym – umów o pracę, umów-zleceń i umów o świadczenie usług (typu umowy zlecenie).

Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS.

System będzie zintegrowany z funkcjonalnościami zawartymi na stronach: systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

Nie są to może rewolucyjne zmiany, bo wciąż kontrowersyjną i nieunormowaną kwestią pozostaje zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę, by ominąć ZUS. Zawsze jednak można mówić o jakimś kroku naprzód.

Poprzedni artykułPłacimy gigantyczne pieniądze na ETS!
Następny artykułEfekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy