fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNowy system teleinformatyczny ułatwi życie mikroprzedsiębiorcom

Nowy system teleinformatyczny ułatwi życie mikroprzedsiębiorcom

Dzięki nowej ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, realnie zmniejszą się obciążenia dla mikroprzedsiębiorców. Zwiększy się też ochrona praw osób wykonujących czasowe i proste prace. Szersze zastosowanie zyskuje również podpis zaufany.

Ustawa z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów przynosi z dawna oczekiwane ułatwienia dla mikrofirm. Na jej bazie w ciągu najbliższych kilku miesięcy powstanie nowy system teleinformatyczny służący do obsługi umów o pracę, umów-zleceń i tzw. umów uaktywniających, czyli tych wszystkich form zatrudnienia, z których korzystają mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające nie więcej niż dziewięć osób, a niebędące mikroprzedsiębiorcami, rolnicy i niektóre osoby fizyczne.

Kilka nowych udogodnień

Zapowiadany, nowy system teleinformatyczny, z którego mogą korzystać nie tylko mikrofirmy, ale także i inne MŚP, umożliwi między innymi obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz wydawanie świadectw pracy. Możliwe stanie się także zawieranie zdalnie – za pomocą podpisu elektronicznego certyfikowanego profilem zaufanym – umów o pracę, umów-zleceń i umów o świadczenie usług (typu umowy zlecenie).

Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS.

System będzie zintegrowany z funkcjonalnościami zawartymi na stronach: systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

Nie są to może rewolucyjne zmiany, bo wciąż kontrowersyjną i nieunormowaną kwestią pozostaje zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę, by ominąć ZUS. Zawsze jednak można mówić o jakimś kroku naprzód.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA