Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, kolejne wypłaty z FEnIKS-a, największego programu unijnego Funduszu Spójności, mogą być uzależnione od spełnienia warunku niedyskryminacji osób LGBT oraz niezależności sądownictwa.

zdjęcie poglądowe

Program FEnIKS opiewa na kwotę 24 mld euro. W dokumencie zatwierdzonego programu, w rubryce „warunki podstawowe” napisano, że Polska nie spełnia warunku „skutecznego stosowania i wdrażania Karty Praw Podstawowych”, a fundusze muszą być wydawane zgodnie z zasadami zapisanymi w dokumencie. To samo zostało wpisane do wszystkich innych programów spójności. Niespełnione warunki nie blokują zatwierdzenia programu, ale zanim dojdzie do pierwszej płatności, muszą zostać spełnione.

Chodzi o to, że  gminy i powiaty, które utrzymały w mocy tzw. uchwały anty-LGBT, mogą mieć problemy z pozyskaniem unijnych dotacji. Tym bardziej, że jak informuje Komisja Europejska w przesłanym RMF FM oświadczeniu „Polska zobowiązała się w Umowie Partnerstwa na lata 2021-2027, że gminy, które przyjęły lub przyjmą jakiekolwiek akty dyskryminacyjne, nie otrzymają finansowania z polityki spójności”. Tymczasem zdaniem  polskiej strony warunek jest spełniony.

Komisja Europejska informuje wyraźnie, że jej służby „prowadzą dialog z władzami polskimi w ramach przyjmowania nowych programów i dopilnują, aby ta zasada (niedyskryminacji – red.) była przestrzegana w programach”.

Tymczasem pieniądze z Funduszu Spójności mają być wydawane przede wszystkim na szkodliwą dla Polski transformację energetyczną, czyli pozbywanie się węgla na rzecz niestabilnych i nieefektywnych odnawialnych źródeł energii.

Polska i Wielka Brytania były jedynymi krajami Unii Europejskiej, które nie podpisały Karty Praw Podstawowych. Teraz karta, która jest dokumentem ideologicznym, do czego Bruksela nie ma kompetencji, wejdzie do nas tylnymi drzwiami. Co więcej, europarlamentarzyści chcą wpisania do Karty Praw Podstawowych prawa do aborcji.

Poprzedni artykułMałym firmom opłaca się reklamować w social mediach. Gdzie najbardziej?
Następny artykułDotacje dla sektora przetwórczego i spożywczego