fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNowy wariant COVID spowodował obniżkę ceny ropy

Nowy wariant COVID spowodował obniżkę ceny ropy

Ceny ropy gwałtownie spadły pod pojawieniu się Omicrona, nowego wariantu COVID-19.

Koszt baryłki (zarówno europejskiej ropy Brent, jak i amerykańskiej WTI) spadł o ok. 10 USD, co oznacza największy jednodniowy spadek ceny surowca od kwietnia 2020 roku.

Nowy wariant koronawirusa może przyczynić się do osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego, np. przez wprowadzanie kolejnych lockdownów przez władze państw. Rządy USA, Kanady i krajów europejskich już ograniczyły liczbę połączeń lotniczych z Republiką Południowej Afryki, gdzie pojawiły się pierwsze przypadki Omicrona. W konsekwencji tych działań może dojść do spadku popytu m.in. na ropę. Podobne obawy wśród inwestorów przyczyniły się do spadku jej cen.

Nowy wariant COVID-19 może wpłynąć na decyzje OPEC dotyczące zwiększenia (lub zmniejszenia) produkcji ropy w najbliższych miesiącach. Kilka dni wcześniej USA i inne państwa zapowiedziały uwolnienie rezerw tego surowca, co ma wpłynąć na spadek jego ceny.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA