fbpx
czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaTransportNowy wymóg dla branży handlowej. Tym razem chodzi o e-auta

Nowy wymóg dla branży handlowej. Tym razem chodzi o e-auta

Już za dwa lata na parkingach przed sklepami i galeriami handlowymi będą musiały znajdować się stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach każdy budynek niemieszkalny, niebędący własnością małego lub średniego przedsiębiorstwa, a posiadający więcej niż 20 stanowisk postojowych, będzie musiał mieć minimum jeden punkt ładowania oraz niezbędną infrastrukturę na co najmniej jednym na pięć stanowisk postojowych. Portal Wiadomości Handlowe wskazuje, że taki obowiązek wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r.

Nowy wymóg ma dotyczyć sklepów, centrów handlowych, magazynów, hoteli, obiektów kulturalnych, a nawet szpitali. Do stycznia 2025 r. przedsiębiorcy będą musieli opracować projekt i koncepcję rozmieszczenia stacji, a także uzyskać niezbędne pozwolenia oraz wykonać instalację, co jest kosztowne i czasochłonne. Wiadomości Handlowe tłumaczą, że nowy wymóg to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, której celem jest poprawa i dostosowanie najbliższego otoczenia do potrzeb użytkowników aut elektrycznych.

Pod koniec 2022 r. w Polsce było zarejestrowanych niespełna 65 tys. aut elektrycznych i choć ich liczba wzrosła o 33 proc. w porównaniu do 2021 r. to na tle Europy jest to ciągle mizerny wynik. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o liczbę stacji ładowania.

Wiadomości Handlowe, powołując się na Licznik Elektromobilności wyliczają, że w 2022 r. w naszym kraju zainstalowano ponad 600 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania. W efekcie, pod koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowało 5016 punktów ładowania, czyli o 40 proc. więcej niż pod koniec 2021 r

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA