fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajO co chodzi związkowcom z Solarisa?

O co chodzi związkowcom z Solarisa?

Strajk w wielkopolskich zakładach spółki Solaris Bus & Coach trwa już prawie od dwóch tygodni i na razie nie widać możliwości jego szybkiego zakończenia.

Protest rozpoczął się 24 stycznia po referendum przygotowanym przez działające w firmie związki zawodowe: Solidarność i OPZZ „Konfederacja Pracy”. Strajkujących wsparli swoją obecnością tacy politycy lewicy jak Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Maciej Konieczny czy później Włodzimierz Czarzasty. Ten ostatni zapowiedział, iż zamierza rozmawiać na temat sytuacji w Solarisie z premierem Hiszpanii, z którym się zna ze zjazdów Partii Europejskich Socjalistów. Firma od 2018 roku należy do pochodzącego z tego kraju przedsiębiorstwa CAF.

W strajku bierze udział 26 proc. wszystkich pracowników i 39 proc. osób zatrudnionych przy produkcji. W Solarisie pracuje łącznie ok. 2600 osób w czterech zakładach w Wielkopolsce.

Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzenia dla każdego z pracowników o 800 złotych brutto – ze skutkiem od 1 października 2021 roku.

Władze spółki utrzymują, że są to żądania nierealne ekonomicznie, ponieważ zwiększyłyby budżet płacony o 40 milionów złotych rocznie. Jednocześnie zwracają uwagę, iż wraz z nowym rokiem wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki o 5 proc., ale nie mniej niż 270 złotych brutto, a z uwzględnieniem premii – 340 złotych brutto, co oznacza, że firma przeznaczy w tym roku na wynagrodzenia o 17 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA