fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajO co chodzi związkowcom z Solarisa?

O co chodzi związkowcom z Solarisa?

Strajk w wielkopolskich zakładach spółki Solaris Bus & Coach trwa już prawie od dwóch tygodni i na razie nie widać możliwości jego szybkiego zakończenia.

Protest rozpoczął się 24 stycznia po referendum przygotowanym przez działające w firmie związki zawodowe: Solidarność i OPZZ „Konfederacja Pracy”. Strajkujących wsparli swoją obecnością tacy politycy lewicy jak Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Maciej Konieczny czy później Włodzimierz Czarzasty. Ten ostatni zapowiedział, iż zamierza rozmawiać na temat sytuacji w Solarisie z premierem Hiszpanii, z którym się zna ze zjazdów Partii Europejskich Socjalistów. Firma od 2018 roku należy do pochodzącego z tego kraju przedsiębiorstwa CAF.

W strajku bierze udział 26 proc. wszystkich pracowników i 39 proc. osób zatrudnionych przy produkcji. W Solarisie pracuje łącznie ok. 2600 osób w czterech zakładach w Wielkopolsce.

Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzenia dla każdego z pracowników o 800 złotych brutto – ze skutkiem od 1 października 2021 roku.

Władze spółki utrzymują, że są to żądania nierealne ekonomicznie, ponieważ zwiększyłyby budżet płacony o 40 milionów złotych rocznie. Jednocześnie zwracają uwagę, iż wraz z nowym rokiem wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki o 5 proc., ale nie mniej niż 270 złotych brutto, a z uwzględnieniem premii – 340 złotych brutto, co oznacza, że firma przeznaczy w tym roku na wynagrodzenia o 17 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA