fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumO gospodarczych związkach Polski i Litwy

O gospodarczych związkach Polski i Litwy

W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dotyczące kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Litwy. Wydarzenie otworzył litewski ambasador w Polsce Eduardas Borisovas, w swoim wystąpieniu nawiązał on do silnych relacji gospodarczych łączących nasze kraje, przy tej okazji litewski dyplomata wskazał na relatywnie dużą wymianę handlową pomiędzy Polską i Litwą. W panelach udział wzięli posłowie na Sejm RP, Barbara Dziuk i Wojciech Zubowski, litewski parlamentarzysta Justas DĹžiugelis reprezentant Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski a także przedstawiciele polskich i litewskich środowisk biznesowych.

Podczas dyskusji poruszano szereg interesujących kwestii, szczególnie zaś wskazywano na potrzebę nawiązania szerszej kooperacji miedzy przedsiębiorcami z obu państw, wskazywano także na konieczność podjęcia współpracy na poziomie parlamentów. Stronę litewską interesowały polskie doświadczenia dotyczące wprowadzenia konstytucji biznesu oraz zasady na jakich funkcjonuje u nas Rzecznik MŚP. Wśród dyskutantów panowała także zgoda co do tego, że organizacje biznesowe powinny budować podłoże do wzajemnej współpracy.

W wypowiedziach uczestników debaty pojawił się także wątek dalszych spotkań o podobnym charakterze, wiele wskazuje na to, że następne odbędzie się na Litwie a możliwym gospodarzem będzie tamtejszy parlament. Wydaje się, sąsiadujące ze sobą państwa maja sobie wiele do zaoferowania jeśli chodzi o wymianę doświadczeń w obszarze regulacji gospodarczych. Znacznie więcej można także zrobić w temacie wspólnych inicjatyw podejmowanych przez działające w Polsce i na Litwie firmy. Szczególnie, że oba kraje są uczestnikami inicjatywy Trójmorza, w ramach którego planowane są wielkie inwestycje mogące stanowić bodziec rozwojowy także dla mniejszych przedsiębiorstw

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA