W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dotyczące kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Litwy. Wydarzenie otworzył litewski ambasador w Polsce Eduardas Borisovas, w swoim wystąpieniu nawiązał on do silnych relacji gospodarczych łączących nasze kraje, przy tej okazji litewski dyplomata wskazał na relatywnie dużą wymianę handlową pomiędzy Polską i Litwą. W panelach udział wzięli posłowie na Sejm RP, Barbara Dziuk i Wojciech Zubowski, litewski parlamentarzysta Justas DĹžiugelis reprezentant Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Kamil Rybikowski a także przedstawiciele polskich i litewskich środowisk biznesowych.

Podczas dyskusji poruszano szereg interesujących kwestii, szczególnie zaś wskazywano na potrzebę nawiązania szerszej kooperacji miedzy przedsiębiorcami z obu państw, wskazywano także na konieczność podjęcia współpracy na poziomie parlamentów. Stronę litewską interesowały polskie doświadczenia dotyczące wprowadzenia konstytucji biznesu oraz zasady na jakich funkcjonuje u nas Rzecznik MŚP. Wśród dyskutantów panowała także zgoda co do tego, że organizacje biznesowe powinny budować podłoże do wzajemnej współpracy.

W wypowiedziach uczestników debaty pojawił się także wątek dalszych spotkań o podobnym charakterze, wiele wskazuje na to, że następne odbędzie się na Litwie a możliwym gospodarzem będzie tamtejszy parlament. Wydaje się, sąsiadujące ze sobą państwa maja sobie wiele do zaoferowania jeśli chodzi o wymianę doświadczeń w obszarze regulacji gospodarczych. Znacznie więcej można także zrobić w temacie wspólnych inicjatyw podejmowanych przez działające w Polsce i na Litwie firmy. Szczególnie, że oba kraje są uczestnikami inicjatywy Trójmorza, w ramach którego planowane są wielkie inwestycje mogące stanowić bodziec rozwojowy także dla mniejszych przedsiębiorstw

Poprzedni artykułInteligencja sztuczna, rewolucja (firm) prawdziwa
Następny artykułChcesz się załapać na Mały ZUS Plus? Sprawdź, do kiedy masz czas!