fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumO. Szustak podpalił internet. Cóż, tak to już jest, kiedy się nie...

O. Szustak podpalił internet. Cóż, tak to już jest, kiedy się nie skorzysta z okazji, by siedzieć cicho…

Ja absolutnie deklaracją o. Szustaka zaskoczony nie jestem. W końcu to nie pierwsza głupota, jaką w swoim życiu zrobi. Zresztą do wielu różnych głupot ten niezwykle sympatyczny dominikanin przyznawał się publicznie, co pozwalało mu zyskiwać rzesze wielbicieli i na kanwie czego zbudował swoją ogromną popularność. Pamiętacie, jak niedawno w przyspieszonym trybie kanonizował pewnego tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, mówiąc, że "Pan Paweł jest już w niebie"? Wtedy nie skorzystał z okazji, by siedzieć cicho, teraz znów dopadła go ta przypadłość, Cóż, przewielebny najwyraźniej strasznie lubi dużo mówić. No i raz na jakiś czas gada od rzeczy…

Niemniej dużo ważniejsze wnioski, jakie z tej krótkiej burzy płyną, są takie, że demokracja to niestety ustrój, w którym – strzelam i jeśli się mylę, to pewnie niewiele – ponad 90 proc. głosujących dokonuje swojego wyboru (na prezydenta, posła, senatora, radnego, burmistrza, wójta – nie ma to znaczenia) emocjonalnie, a nie za pomocą rozumu. Księża również. I ojciec Szustak, który – idę o zakład – politycznego programu TVN-owskiego celebryty nie zna (o ile ten program wyborczy w ogóle jakiś ma), a o jego politycznych wypowiedziach zapewne nawet nie słyszał, uznał, że zagłosuje na "kolegę", nie jest tu niestety żadnym wyjątkiem. W końcu co mu szkodzi raz na 23 lata pójść na wybory. Zresztą o tym, co wie o swoim kandydacie na prezydenta, najlepiej świadczy fakt, że więcej niż o samym Szymonku, powiedział o jego żonie i rodzinie – że też muszą być bardzo odważni, w końcu ona to pilot itd., że to niezwykle trudna decyzja, że fantastycznie się nawzajem wspierają etc. Doprawdy wzruszające, tyle że prezydent ma być skuteczną głową państwa, a nie postacią wzruszającą…

Ciekawe, co by o. Adam odpowiedział, gdyby dostał taką ankietę do wypełnienia:
1. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego chciałbyś, aby prezydent twojego kraju popierał aborcję?
2. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego chciałbyś, aby prezydent twojego kraju podpisał prawo zezwalające homoseksualistom na zawieranie między sobą tzw. małżeństw?  
3. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego popierałbyś kandydata na prezydenta swojego kraju, który w pierwszym spocie wyborczym drwi z największej katastrofy narodowej w tym stuleciu?
4. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego chciałbyś, aby prezydent twojego kraju traktował zwierzęta na równi z ludźmi, a ludzi na równi ze zwierzętami?
5. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego chciałbyś, aby prezydent twojego kraju wprowadził ustawę zezwalającą na in vitro?
6. Czy jako ksiądz Kościoła katolickiego chciałbyś, aby prezydent twojego kraju deklarował się jako katolik, ale na tematy związane z teologią katolicką i katolicką moralnością wygadywał bzdury sprzeczne z nauczaniem tegoż Kościoła?

Pomódlmy się, Kochani, za ojca Szustaka. Z pewnością dobrze mu to zrobi 🙂 

I na koniec – o ile oczywiście mogę drobną sugestię przewielebnemu – mniej politykierstwa, nawet jak Cię drogi ojcze podpuszczają, a więcej ewangelizacji. Takich jak "Straszne rekolekcje", które były prawdziwą bombą! Takich rekolekcji proszę wiecej! A o wyborach najlepiej ani słowa. 

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA – program, który mógłby rozruszać mieszkaniówkę [WYWIAD]

Aby rozruszać mieszkaniówkę dzięki dobrej ofercie kredytu hipotecznego, ten musi opierać się na trzech fundamentach: ma być tani, łatwo dostępny i niewykluczający. Dodałem jeszcze kilka elementów od siebie: prostotę, bezpieczeństwo i elastyczność spłaty – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy, znany naszym Czytelnikom autor cyklu „Poradnik Oppenheima". Rozmawiamy o jego autorskiej koncepcji kredytu hipotecznego pod nazwą EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA.
8 MIN CZYTANIA

Za patoekonomię władzy zapłacą przedsiębiorcy [WYWIAD]

Zarządzanie trzydziestoośmiomilionowym krajem to jak kierowanie przeogromną, wielobranżową korporacją. Nie dziwmy się, że osobom znanym nam z obecnej polityki niespecjalnie to wychodzi – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
9 MIN CZYTANIA