fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaFelietonO tzw. proteście przedsiębiorców uwag kilka

O tzw. proteście przedsiębiorców uwag kilka

Dlatego tym bardziej bulwersuje mnie wykorzystywanie tych dramatów do politycznej hucpy, której przejawem jest tzw. protest przedsiębiorców organizowany przez jednego z kandydatów na prezydenta. Zgody na jego przeprowadzenie nie wydał warszawski ratusz, a tę decyzję podtrzymał sąd! Mówiąc zupełnie jasno, był on nielegalny.

I chyba właśnie o to chodziło, żeby zrobić coś, co będzie musiało wywołać reakcję policji. Następnie jej interwencja została przedstawiona jako przejaw opresji czy brutalności. Wsparcia tym awanturom zdają się udzielać antyrządowe media. Te same, które dotychczas promowały hasło „zostań w domu”! Teraz jednak prawda etapu jest już zupełnie inna. Idą wybory, więc chodzi o rozbujanie nastrojów, wywołanie uczucia sprzeciwu wobec rzekomo opresyjnej władzy. Innymi słowy, bez względu na przepisy ów protest powinien móc się odbyć bez przeszkód. Zapewne gdyby po paru tygodniach okazało się, że część jego uczestników zapadła na covid–19, pojawiłyby się pytania o bierność policji, która dopuszcza do takich wydarzeń. Kiedy zaś ta próbuje go uniemożliwić, posądzana jest, no właśnie, w sumie nie wiadomo o co. Poczuciu „czegoś strasznego” sprzyjają mieszający się z tłumem politycy opozycji, rzekomo atakowani przez funkcjonariuszy. Co tam robili, jaki cel im przyświecał? Konia z rzędem temu, kto udzieli sensownej odpowiedzi.

Warto także zadać pytanie, ilu z protestujących uczestniczyło w konsultacjach przygotowywanych przez rząd tarcz? Czy zgłaszali swoje uwagi poprzez organizacje zrzeszające przedsiębiorców, czy brali udział w spotkaniach konsultacjach, np. przy radzie zorganizowanej przy Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców?

Nie ma władzy idealnej ani rozwiązań idealnych, które odpowiadałyby wszystkim, to truizm. Stąd liczne fora, na których przedsiębiorcy spotykają się z rządem i komunikują mu swoje uwagi. I wiele z tych uwag jest branych pod uwagę. Na tym polega dialog. To, z czym mieliśmy do czynienia przy okazji tzw. protestu przedsiębiorców, jest jego zaprzeczeniem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA