fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajObcokrajowcy istotnie wspierają polski ZUS

Obcokrajowcy istotnie wspierają polski ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społęcznych podał najnowsze dane, z których wynika, że rośnie liczba obcokrajowców odprowadzających składki ubezpieczeniowe w Polsce.

Pod koniec września 2023 roku w ZUS zarejestrowanych było przeszło 1,1 mln obcokrajowców – podała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. To dokładnie o 6,4 proc. więcej niż w tym samym momencie rok temu.

W sumie w Polsce zarejestrowanych jest 17 mln pracujących, a emerytury pobiera 7,9 mln osób, czyli o 81,4 tys. więcej niż rok temu. Przeciętna emerytura lub renta w Polsce wynosi 3 364,42 zł, co oznacza, że jest ona o przeszło 18 proc. wyższa niż we wrześniu 2022 roku. ZUS nie ukrywa, że duże znaczenie dla jego budżetu mają pracujący obcokrajowcy.

Przychody FUS w okresie styczeń–wrzesień br. wyniosły 267,5 mld zł. Największą ich pozycję stanowiły składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu wyniosła 227,2 mld zł, czyli 77 procent planu, i wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. o 16,1 procent. Wpływy składek wyniosły 223,9 mld zł i były o 16,9 procent większe niż w tym samym okresie poprzedniego roku

– powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Od stycznia do września 2023 roku wydatki ZUS na emerytury i renty wyniosły 237 mld zł. Wypłata pozostałych świadczeń to kwota 24,1 mld zł. W tej kategorii największą pozycję stanowiły zasiłki chorobowe wynoszące 11,5 mld zł, przez co stanowiły one prawie 48 proc. pozostałych świadczeń. Przeciętna wysokość zasiłku w Polsce wzrosła w ciągu roku o 12 proc., a liczba dni zasiłkowych spadła o 5 proc.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA