fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajObcy kapitał miesza na polskim rynku malin?

Obcy kapitał miesza na polskim rynku malin?

Ministerstwo Rolnictwa podejrzewa, że podmioty z zagranicznym kapitałem mogą naruszać konkurencję na polskim rynku malin.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski poinformował, że rząd podejrzewa zmowę cenową między skupującymi maliny podmiotami z kapitałem zagranicznym. Taka sytuacja może wpływać na wysokość cen tych owoców w Polsce.

Rafał Romanowski przytoczył sytuację, gdy podmioty z dużą częścią kapitału zagranicznego raptownie obniżyły cenę skupu malin o 1 zł na kilogramie. Miało do tego dojść w konkretnym momencie, „z piątku na sobotę”.

Mamy uzasadnione podejrzenie, że mogła nastąpić zmowa cenowa. Nie możemy ulegać presji i musimy podejmować konkretne działania

– powiedział wiceminister Romanowski.

W związku z powyższym przeprowadzono konsultacje z udziałem ministra rolnictwa Roberta Telusa oraz premiera Mateusza Morawieckiego, w trakcie których zdecydowano o monitorowaniu działalności podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem surowców od plantatorów w województwach lubelskim i mazowieckim. Poza tym Ministerstwo Rolnictwa zwróciło się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na import malin z Ukrainy.

W ostatnim czasie polscy producenci malin apelowali do rządu o konkretne działania w związku z niskimi cenami skupu owoców. Plantatorzy wskazywali, że niskie ceny sprawiają, że ich działalność przestaje być opłacalna, a w niektórych przypadkach potrzebne jest wręcz dopłacanie do interesu.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA