fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumOblicza koronakryzysowych startupów

Oblicza koronakryzysowych startupów

Ciekawe projekty rozwijają się w oparciu o postępy w biomedycynie. Warsaw Genomics nie od dziś działa w branży genetycznej diagnostyki medycznej, ale wraz ze wzmożeniem epidemiologicznego alertu firma opracowała i wdrożyła na rynek własne testy molekularne w kierunku SARS‑CoV‑2. Obecnie przeprowadza ok. 1 tys. testów dziennie w placówkach zdrowia, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, szpitalach oraz diagnozuje bezpośrednio personel medyczny. Oczywiście, za wiedzą i pozwoleniem Ministerstwa Zdrowia. SensDX to z kolei firma opracowująca testy do szybkiej diagnostyki; pracuje nad testem potwierdzającym obecność koronawirusa. Produkt ma pojawić się wkrótce na rynku i umożliwiać ultraszybkie potwierdzenie zakażenia poza laboratorium.

Wideokonsultacje i wstępne diagnozowanie

Telemedycyna wkroczyła więc do wielu placówek, pozwalając odciążyć lekarzy i polepszyć bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów. Trustedoctor to platforma, przez którą można obywać konsultacje ze specjalistami w zakresie onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii, gastroenterologii. W ostatnim okresie firma zanotowała trzykrotny wzrost zapisów do lekarzy.

Avigon.pl umożliwia nadzorowane wideoterapie online ze specjalistą psychologiem, coachem lub trenerem. YoshAI opracowała technologię asystenta głosowego „Koronowirus info”. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) pozwala pacjentom uzyskać odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące rozpoznania ich stanu zdrowia. Inny znany startup to Infermedica. Firma używa AI do wstępnego diagnozowania pacjentów poprzez bezpłatne narzędzie COVID-19 Risk Assessment, pozwalające ocenić symptomy i ryzyko występowania choroby.

W oparciu o prosty pomysł

Nowe projekty B2C wzorują się często na rozwiązaniach amerykańskich i chińskich. Ten rynek w Chinach dąży jednak do konsolidacji i centralizacji „pod skrzydłami zaopiekowanej” przez tamtejszy rząd multiplatformy WeChat (zakazanej w kilku krajach ze względu na możliwości, jakie daje w obszarze inwigilacji), przez którą można już zamówić większość podstawowych usług oraz przeprowadzać też operacje finansowe.

Booksy to oczywiście o wiele mniejszy, polski projekt, ale inspiracja do pomysłu jest wyraźna. To obecnie największa, nowa platforma informatyczna w Polsce, umożliwiająca umawianie wizyt przez specjalną aplikację u fryzjerów, kosmetyczek oraz w innych punktach usługowych. Firma świadczy swoje usługi także zagranicą, głównie w USA współpracując z salonami fryzjerskimi, kosmetycznymi itd. w Polsce i w USA. Startup, na skutek kryzysu pandemicznego popadł ostatnio w kłopoty. Natomiast dobrze radzi sobie konkurencja, na przykład założona przez Sebastiana Maśkę wspólnie z Pawłem Kantyką firma Versum, dostarczająca kompleksowe rozwiązanie do zarządzania salonami urody.

Kim jest współczesny startupowiec?

Startupy w Polsce to pierwsza edycja nowego raportu PARP. Raport oparto o badania przeprowadzone w 2017 i 2018 r. na próbie 8 tys. dorosłych mieszkańców Polski, także pośród przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, którzy do prowadzenia wykorzystują technologie dostępne na rynku nie dłużej niż 5 lat. Są w nim informacje na temat konkurencyjności startupów, ich innowacyjności, współpracy oraz sposobów finansowania działalności. Według wniosków raportowych, przeciętny właściciel startupu to 38-letni mężczyzna, z wyższym wykształceniem, z czteroosobowej rodziny, mający ciekawy pomysł na biznes i chcący wykorzystać doświadczenie zdobyte w dotychczasowej pracy. Oczekuje on, że posiadanie firmy pozwoli mu na zwiększenie swojej niezależności i wzrost dochodów własnych oraz jego rodziny. Rozwój biznesu opiera, przynajmniej w pierwszej fazie jego budowania, o zasoby finansowe własne i rodzinne, chociaż nie stroni również z innych źródeł finansowania. Uważa przy tym, że jego firma posiada unikalne przewagi konkurencyjne i znaczący potencjał wzrostu, a jego produkt czy usługa są relatywnie nowe na rynku. Według raportu PARP „obszary działalności startupów są zróżnicowane, najczęściej są związane z usługami, ochroną zdrowia i edukacją.”

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA