fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesOblicza Polskiego Holdingu Hotelowego

Oblicza Polskiego Holdingu Hotelowego

Od pewnego czasu krążą informacje o możliwych wrogich przejęciach osłabionych lockdownem polskich hoteli przez państwową firmę Polski Holding Hotelowy (PHH). Zapytany przez nas o to prezes PHH zaprzecza jednak, nazywając podobne pogłoski „fake newsami, tworzonymi przez różne grupy interesów”. Odpowiada też na pytania dotyczące strategii firmy oraz mówi o perspektywach jej rozwoju.

W publikacji artykułu na temat trudnej sytuacji branży hotelarskiej gnębionej lockdownem, pt. „Lockdown hotelarzy? Powinien zostać jak najszybciej zawieszony” zasygnalizowaliśmy, że zapytamy o komentarz w sprawie możliwych i niekoniecznie przyjaznych przejęć rynkowych u samego źródła, czyli w PHH. Przy okazji zadaliśmy Polskiemu Holdingowi Hotelowemu kilka dodatkowych pytań – przede wszystkim odnośnie jego dokonań rynkowych, roli i kierunków rozwoju na rynku usług turystycznych.

O zamiarach przejmowania przez państwowego giganta wycieńczonych lockdownem polskich obiektów hotelowych wspomniał niedawno w jednym z wywiadów m.in. Tadeusz Gołębiewski. Ten znany polski biznesmen, od wielu lat z działający w branży turystycznej, raczej wie, co mówi.

Nie będzie przejęć prywatnych hoteli

My jednak dostaliśmy informację, że Polski Holding Hotelowy został stworzony „w celu uporządkowania i konsolidacji hoteli należących do spółek Skarbu Państwa lub spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa”. I w związku z tym nie planuje żadnych przejęć prywatnych polskich obiektów hotelowych. Zamierza bowiem poszerzać swoje portfolio poprzez kolejne transakcje na rynku spółek Skarbu Państwa i będzie „w dalszym ciągu prowadzić konsolidację hoteli należących do Skarbu Państwa”.

Prezes PHH Gheorghe Marian Cristescu w swojej odpowiedzi przesłanej redakcji fpg24.pl podkreślił, że ma bardzo duży szacunek dla Tadeusza Gołębiewskiego i dla wszystkich polskich właścicieli hoteli, którzy przechodzą przez bardzo trudny okres związany z kryzysem. „Jest to czas, w którym różne grupy interesów tworzą przeróżne fake newsy, a jednym z nich jest to, że planujemy przejęcia hoteli znajdujących się w trudnej sytuacji biznesowej. Nie ukrywam, otrzymujemy różne propozycje od polskich właścicieli hoteli, niemniej za każdym razem odmawiamy współpracy” – napisał.

Czas na Regent Warsaw Hotel

Faktem jest, że PHH rozwija się także w efekcie przejęć. W 2019 r. firma objęła całość udziałów spółek AMW Hotele (13 obiektów), Gliwickiej Agencji Turystycznej (2 obiekty), Hoteli Olsztyn oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych (2 obiekty).

PHN oraz spółka zależna PHN Property Management zamierzają także nabyć do 5 lutego br. upadającą, prywatną spółkę Cosmar Polska, funkcjonującą pod nazwą Regent Warsaw Hotel. Dowiedzieliśmy się, że jest to wspólna decyzja PHH i Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). PHH wchodzi więc we współpracę przy tym projekcie jako mniejszościowy udziałowiec, wnosząc przede wszystkim swój know how w zarządzaniu hotelem. Z kolei jego strategiczny partner, czyli PHN, który jest większościowym udziałowcem w tym przedsięwzięciu, od dawna jest obecny w budynku tego hotelu, posiadając tam swoje biura.

Polski holding i zagraniczne marki?

Nie do końca potrafiliśmy zrozumieć, dlaczego państwowe przedsiębiorstwo PHH wprowadza obce marki na polski rynek. Pieniądze i energię mogłoby przecież włożyć w umacnianie i promowanie polskich marek turystycznych. Na tę kwestię prezes Gheorghe Marian Cristescu tak się zapatruje:

„Jesteśmy przede wszystkim firmą, która przez 20 lat swojego istnienia udowodniła swoją siłę na bardzo konkurencyjnym rynku, jakim jest rynek hotelarski. Od początku istnienia nasza firma stawia na współpracę z brandami międzynarodowymi, dlatego że daje to nam większe możliwości dystrybucyjne, marketingowe i sprzedażowe. Na podstawie naszych doświadczeń będziemy bilansować nasze portfolio – część hoteli będzie funkcjonować pod międzynarodowymi markami, a część pod własną marką”.
Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze przed letnimi wakacjami firma chce wprowadzić na rynek nową markę, pod którą będzie funkcjonować większość jej obiektów hotelowych.

Remonty i modernizacje

Według informacji samego PHH, firma zakończyła w zeszłym roku kapitalny remont hotelu Courtyard by Marriott, a także Hotelu Kopernik w Toruniu. Obecnie toczą się prace modernizacyjne Cassubii i hotelu Best Western Jurata, które powinny zakończyć się jeszcze przed kolejnym sezonem wakacyjnym. Remontowany jest również ośrodek Zagroń w Szczyrku i rozpoczęły się prace w Hotelu Kopernik w Olsztynie. Dobiega końca proces wyboru wykonawcy fasady w hotelu Royal w Krakowie.

W kolejnych krokach firma zamierza wyremontować swoje flagowe obiekty, takie jak Hotel Katowice, Wieniawa we Wrocławiu czy Ikar w Poznaniu. Gruntowną modernizację mają przejść również: Reymont w Łodzi, Hetman w Rzeszowie oraz hotel Huzar w Lublinie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA