fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajObligacje Społeczne i jej prezes ukarane

Obligacje Społeczne i jej prezes ukarane

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji ukarał firmę Obligacje Społeczne i jej prezesa za wprowadzanie konsumentów w błąd.

UOKiK nakładając karę wyjaśnił, że Obligacje Społeczne naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. Zdaniem prezesa UOKiK działania te były umyślne. Za takie praktyki UOKiK ukarał firmę i jej prezesa karą łączną w wysokości 170 tys. zł, a także doprowadził do zamknięcia jej strony internetowej prezentującej treści wprowadzające w błąd.

– Praktyki stosowane przez spółkę Obligacje Społeczne były bardzo szkodliwe. W ich efekcie konsumenci szukający możliwości bezpiecznej lokaty oszczędności mogli ponieść straty finansowe. Spółka na swojej stronie internetowej sugerowała, że ma w ofercie obligacje, co było nieprawdą – wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Nie wspominała również o ryzyku związanym z inwestycją, polegającą tak naprawdę na udzieleniu jej przez konsumenta oprocentowanej pożyczki – dodał.

UOKiK wyjaśnił, że spółka wprowadzała konsumentów w błąd np. przez używanie takich pojęć jak: obligacje, obligacje społeczne, obligacje premiowe, emisja, emitent, seria. W rzeczywistości Obligacje Społeczne proponowały konsumentom udzielanie jej oprocentowanych pożyczek w wysokości nawet 100 tys. zł, o czym informowano dopiero na etapie podpisywania umowy.

Poza tym firma Obligacje Społeczne przy prezentacji oferty eksponowała wyłącznie korzyści, np. gwarantując zysk. Brakowało natomiast jakichkolwiek zabezpieczeń pożyczki, a także nie było informacji o ryzyku inwestycyjnym.

Za powyższe praktyki spółka Obligacje Społeczne musi zapłacić karę w wysokości 91,8 tys. zł, a jej prezes Klaudiusz Dębowski – 80 tys. zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA