fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiObligatoryjne e-faktury o pół roku później

Obligatoryjne e-faktury o pół roku później

Ministerstwo finansów, po konsultacjach, zmieniło projekt ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Obowiązek taki zostanie wprowadzony pół roku później niż wcześniej zapowiadano, bo dopiero od lipca 2024 r. Dla podatników zwolnionych z VAT ma to nastąpić jeszcze później, bo dopiero od stycznia 2025 r.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania (druk 468). W ich efekcie do projektu trafiło kilka interesujących zmian.

Funkcjonujące już od pewnego czasu jako rozwiązanie dobrowolne, wystawianie faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KseF), czyli tzw. faktur ustrukturyzowanych, miało się od 1 stycznia 2024 r. stać obowiązkowe dla wszystkich podatników. W tym zakresie resort finansów zmienił jednak zdanie i postanowił opóźnić wdrożenie tego rozwiązania o pół roku. Nowa wersja projektu przewiduje bowiem przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Co więcej projekt ten zakłada wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r.

To bardzo ciekawa informacja. Zmusza bowiem do zastanowienia, czy za taką zmianą faktycznie stoi chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom podatników wyrażonym w trakcie konsultacji, czy też już teraz resort finansów uświadomił sobie, że może nie zdąży przygotować nowego systemu do tego, by był stosowany przez wszystkich podatników już od stycznia przyszłego roku. Osobiście podejrzewałbym to drugie. Pewności jednak mieć w tym przypadku nie można.

W swoim pierwotnym kształcie projekt ustawy o KSeF (faktycznie zaś nowelizacji ustawy o VAT) zakładał, że obligatoryjne e-fakturowanie obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Będą to czynności podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) miałby zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zasady wystawiania e-faktur będą również skierowane do podatników stosujących tzw. zwolnienie podmiotowe (drobni przedsiębiorcy). W wyniku konsultacji także i w tym zakresie nastąpiła ciekawa i bardzo ważna zmiana.

Okazuje się bowiem, że wbrew wcześniejszym założeniom faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF. Wygląda na to, że fiskus nieco przestraszył się stawianych w ostatnim czasie zarzutów, że mając dostęp do takich faktur, będzie mógł śledzić pojedynczych konsumentów, zyskując dokładną wiedzę na temat tego, jakie są ich preferencje zakupowe. Prasa i media elektroniczne wręcz stawiały w tym przypadku zarzut, że będzie to dodatkowe narzędzie inwigilacji obywateli. Na szczęście resort się z pomysłu wycofał. Dla obywateli to dobra wiadomość. Dla firm niekoniecznie. W konsekwencji bowiem część faktur będzie musiała być wystawiana przez KseF, a część poza nim. Chyba że przedsiębiorca „dobrowolnie” wystawi konsumencką fakturę w tym systemie. Ale wtedy to on narazi obywatela na inwigilację ze strony fiskusa, a nie urzędnicy skarbówki. Na pytanie, czy w tym przypadku zwycięży troska o konsumentów, czy (ze strony działów księgowych) pójście na łatwiznę, przyjdzie nam chwilę zaczekać. Choć wydaje się, że wynik jest raczej łatwy do przewidzenia.

To oczywiście nie jedyne zmiany wynikające z konsultacji. W stosunku do pierwotnego projektu nowa jego wersja zakłada, że bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF. Można je zatem będzie wystawiać tak jak dotychczas. Podobnie faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie. Ale tylko do 31 grudnia 2024 r., czyli tylko przez pół roku od momentu, gdy KSeF stanie się obowiązkowy.

Dość istotną zmiana jest też to, że w przypadku awarii systemu – a zatem takiej sytuacji, gdy wystawienie faktury w KSeF nie będzie możliwe – po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline (poza KSeF) i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.

Projekt zakłada także liberalizację (obniżenie) sankcji związanych z niestosowaniem nowego systemu i ich wprowadzenie dopiero od 1 stycznia 2025 r. A zatem w pierwszym okresie (półrocznym) obowiązkowego stosowania KSeF można będzie liczyć na pobłażliwość ze strony fiskusa.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA