fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiObowiązkowy KSeF wejdzie pół roku później

Obowiązkowy KSeF wejdzie pół roku później

Przedsiębiorcy zyskają kolejne pół roku na przejście na obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Takie zmiany w projekcie dotyczącym KSeF zapowiedziało Ministerstwo Finansów.

Projekt przepisów dotyczący obowiązkowego KSeF był szeroko konsultowany przez Ministerstwo Finansów. Pod koniec stycznia 2023 r. zakończyły się konsultacje z biznesem. To właśnie one zaowocowały zmianami w planach wprowadzenia KSeF jako systemu obligatoryjnego w Polsce. Zmienić się też mają inne rozwiązania zawarte w projekcie.

Przesunięcie terminów

Zacznijmy od przypomnienia, że Krajowy System e-Faktur to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Jest to system, który już działa w praktyce i od początku 2022 r. jest dobrowolny. Oznacza to, że przedsiębiorcy – jeśli tylko chcą – mogą z niego korzystać już dziś. Jednak dziś jest to po prostu kolejna forma, z której mogą skorzystać podatnicy przy dokumentowaniu swoich transakcji, obok faktur tradycyjnych, czyli papierowych i elektronicznych.

Ministerstwo Finansów miało plan, aby KSeF stał się obowiązkowy w Polsce już 1 stycznia 2023 r., jednak nie zgodziła się na to Rada Unii Europejskiej (w związku z tym, że są to zmiany w systemie VAT, a jest to podatek zharmonizowany w ramach Wspólnoty, to na zmiany musi tu wyrazić zgodę UE). Ta wydała zgodę na obowiązkowy KSeF, ale od 2024 r. Dlatego też projekt niezbędnych przepisów przewidywał obligatoryjny KSeF od 1 stycznia 2024 r. Teraz jednak, po konsultacjach z biznesem, ponownie zostanie wprowadzona tu zmiana, gdyż przedsiębiorcy poprosili, aby datą wejścia w życie tego systemu był 1 lipca 2024 r.

Dodatkowo przesunięty – o kolejne pół roku – ma być termin wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – dla nich KSeF będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Inne zmiany w projekcie

Konsultacje z projektu nowelizacji ustawy o VAT w zakresie wdrożenia obowiązkowego KSeF przyniosą też inne modyfikacje. Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie potwierdziło bowiem, że uwzględni postulaty podatników m.in. w zakresie klasyfikacji dokumentów sprzedaży. Przykładowo faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF. Ponadto bilety, które będą klasyfikowane jako faktura (w tym paragony na autostradach płatnych) zostaną wyłączone z KSeF. Natomiast faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.

Przedsiębiorcy w czasie rozmów z ministerstwem zwrócili także uwagę na możliwość wystąpienia awarii w KSeF. Chodzi o awarie po stronie podatników, a dokładnie o sytuacje, gdy nie będą mogli oni wystawić faktur w KSeF, bo np. nie będą mieli dostępu do systemu. W takich przypadkach ma być wprowadzona możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.

Według ministerstwa KSeF to same korzyści

Od momentu rozpoczęcia prac nad KSeF Ministerstwo Finansów aktywnie namawia przedsiębiorców do korzystania z niego, również w jego obecnej, dobrowolnej opcji. Według przedstawicieli MF KSeF to wygoda dla podatników. Mają oni wszystkie faktury w jednym miejscu – wszystkie w tej samej postaci (są fakturami ustrukturyzowanymi). Żadna faktura nie zginie, co oznacza, że nie będzie konieczności wystawiania ich duplikatów. Ponadto KSeF zapewni przedsiębiorcom darmowe archiwum i to przez okres 10 lat (po tym czasie, jeśli nie dojdzie do przedawnienia zobowiązania podatkowego, przedsiębiorcy będą musieli archiwizować dokumenty samodzielnie).

Wśród zachęt, które mają przyciągnąć biznes do korzystania z KSeF jest także krótszy o 20 dni termin zwrotu VAT i uproszczenia w ewidencji, m.in. w JPK_VAT.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA