fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaPodatkiMniejszy VAT, większe obowiązki przedsiębiorców

Mniejszy VAT, większe obowiązki przedsiębiorców

Od 1 lutego do 31 lipca obowiązują niższe stawki na wybrane towary. VAT na część towarów został zmniejszony do 5 proc., a na część nawet do zera. Rząd oczekuje, że dzięki takiemu ruchowi spadną ceny, m.in. na sklepowych półkach.

Czasowa obniżka stawek podatku od towarów i usług została uchwalona przez Sejm 13 stycznia a weszła w życie z początkiem lutego. Objęła ona te towary, których ceny w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Ta półroczna preferencja w VAT to jeden z elementów tzw. Tarczy Antyinlacyjnej 2.0.

Ministerstwo Finansów od początku miesiąca wprowadziło wiec obniżkę VAT z 23 do 8 proc. na paliwa, przedłużyło 5-proc. stawki VAT na prąd, obniżyło stawkę VAT na ciepło do 5 proc. Zerowa stawka VAT została wprowadzona na: nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, gaz ziemny, a także podstawowe produkty żywnościowe, objęte dotychczas stawką 5-proc.

Trzeba tu przypomnieć, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną tych wskazanych towarów, a jednocześnie dokumentują ją przy użyciu kas fiskalnych musieli te zmiany w stawkach w kasach uwzględnić od początku lutego. Najwięcej pracy w tym obszarze z pewnością miały sklepy spożywcze. One bowiem musiały w kasach ująć zmianę stawki VAT z 5 na 0 proc. dla takich towarów jak: mięso i ryby (oraz przetwory z nich), produkty mleczarskie, warzywa i owoce (oraz przetwory z nich), zboża (także przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze), produkty przemysłu młynarskiego, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Wraz ze zmianą stawek VAT firmy muszą wiedzieć jeszcze o tym, że 1 lutego wygasły Wiążące Informacje Stawkowe dla towarów, które zostały objęte obniżką. Oczywiście preferencje w VAT nie wpłynęły na klasyfikację towarów, które były przedmiotem WIS według Nomenklatury Scalonej (CN) – bo ta się nie zmieniła.

Jeśli zatem podatnik chce posiadać WIS do towarów, które teraz mają niższy VAT, musi wystąpić o nią ponownie. Resort finansów zapewnia, że takie wnioski będą załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA