fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiMniejszy VAT, większe obowiązki przedsiębiorców

Mniejszy VAT, większe obowiązki przedsiębiorców

Od 1 lutego do 31 lipca obowiązują niższe stawki na wybrane towary. VAT na część towarów został zmniejszony do 5 proc., a na część nawet do zera. Rząd oczekuje, że dzięki takiemu ruchowi spadną ceny, m.in. na sklepowych półkach.

Czasowa obniżka stawek podatku od towarów i usług została uchwalona przez Sejm 13 stycznia a weszła w życie z początkiem lutego. Objęła ona te towary, których ceny w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Ta półroczna preferencja w VAT to jeden z elementów tzw. Tarczy Antyinlacyjnej 2.0.

Ministerstwo Finansów od początku miesiąca wprowadziło wiec obniżkę VAT z 23 do 8 proc. na paliwa, przedłużyło 5-proc. stawki VAT na prąd, obniżyło stawkę VAT na ciepło do 5 proc. Zerowa stawka VAT została wprowadzona na: nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, gaz ziemny, a także podstawowe produkty żywnościowe, objęte dotychczas stawką 5-proc.

Trzeba tu przypomnieć, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną tych wskazanych towarów, a jednocześnie dokumentują ją przy użyciu kas fiskalnych musieli te zmiany w stawkach w kasach uwzględnić od początku lutego. Najwięcej pracy w tym obszarze z pewnością miały sklepy spożywcze. One bowiem musiały w kasach ująć zmianę stawki VAT z 5 na 0 proc. dla takich towarów jak: mięso i ryby (oraz przetwory z nich), produkty mleczarskie, warzywa i owoce (oraz przetwory z nich), zboża (także przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze), produkty przemysłu młynarskiego, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Wraz ze zmianą stawek VAT firmy muszą wiedzieć jeszcze o tym, że 1 lutego wygasły Wiążące Informacje Stawkowe dla towarów, które zostały objęte obniżką. Oczywiście preferencje w VAT nie wpłynęły na klasyfikację towarów, które były przedmiotem WIS według Nomenklatury Scalonej (CN) – bo ta się nie zmieniła.

Jeśli zatem podatnik chce posiadać WIS do towarów, które teraz mają niższy VAT, musi wystąpić o nią ponownie. Resort finansów zapewnia, że takie wnioski będą załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA