fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatObroty handlowe USA z Chinami rosną mimo wojny handlowo-technologicznej

Obroty handlowe USA z Chinami rosną mimo wojny handlowo-technologicznej

Handel między Stanami Zjednoczonymi a Chinami osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom, mimo że relacje dyplomatyczne obu krajów pogarszają się.

W 2022 r. obroty handlowe między USA a Chinami wyniosły 690,6 mld dolarów – wynika z oficjalnych danych amerykańskich – mimo że od 2018 r. te dwie największe gospodarki świata toczą ze sobą wojnę handlową, a także technologiczną.

Nowe dane pokazują, że import z Chin do USA wzrósł w ubiegłym roku do 536,8 mld dolarów, ponieważ amerykańscy konsumenci wydawali więcej na chińskie towary, w tym zabawki i telefony komórkowe. W tym samym okresie eksport z USA do Chin także wzrósł – do 153,8 mld dolarów.

Jak podkreśla BBC, wzrost wymiany handlowej między USA a Chinami jest częściowo wynikiem rosnących kosztów życia. Wskazuje również na to, jak bardzo zależne są od siebie Stany Zjednoczone i Chiny, nawet po latach konfliktu handlowego i technologicznego.

„Myślę, że to ważna wskazówka trudności związanych z faktycznym oddzieleniem gospodarczym (decoupling)” – powiedziała BBC Deborah Elms, założycielka Asian Trade Centre. „Nawet gdyby rządy, firmy i konsumenci chcieli rozdzielenia, ekonomia utrudnia dostarczanie produktów w rozdzielonym świecie po cenie, którą firmy i konsumenci są skłonni zapłacić” – dodała.

Po dziesięcioleciach rosnącego chińskiego importu prezydent Trump od 2018 r. zaczął nakładać dodatkowe cła na chińskie towary o łącznej wartości ponad 300 mld dolarów. Chiny odpowiedziały nakładając cła importowe na towary o wartości 100 mld dolarów. Mimo, że działania amerykańskie nie przyniosły oczekiwanych efektów, większość z amerykańskich ograniczeń pozostało w mocy po objęciu władzy przez Joe Bidena.

We wtorkowym orędziu o stanie Unii (państwa) prezydent USA powiedział, że jego administracja jest zaangażowana we współpracę z Chinami „tam, gdzie mogą one wspierać amerykańskie interesy i przynosić korzyści światu”. „Ale nie popełniamy błędu: co daliśmy jasno do zrozumienia w zeszłym tygodniu [w kontekście incydentu z chińskim balonem szpiegowskim – przyp. red.], jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać w celu ochrony naszego kraju. I zrobiliśmy to” – powiedział.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA