fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatObroty handlowe USA z Chinami rosną mimo wojny handlowo-technologicznej

Obroty handlowe USA z Chinami rosną mimo wojny handlowo-technologicznej

Handel między Stanami Zjednoczonymi a Chinami osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom, mimo że relacje dyplomatyczne obu krajów pogarszają się.

W 2022 r. obroty handlowe między USA a Chinami wyniosły 690,6 mld dolarów – wynika z oficjalnych danych amerykańskich – mimo że od 2018 r. te dwie największe gospodarki świata toczą ze sobą wojnę handlową, a także technologiczną.

Nowe dane pokazują, że import z Chin do USA wzrósł w ubiegłym roku do 536,8 mld dolarów, ponieważ amerykańscy konsumenci wydawali więcej na chińskie towary, w tym zabawki i telefony komórkowe. W tym samym okresie eksport z USA do Chin także wzrósł – do 153,8 mld dolarów.

Jak podkreśla BBC, wzrost wymiany handlowej między USA a Chinami jest częściowo wynikiem rosnących kosztów życia. Wskazuje również na to, jak bardzo zależne są od siebie Stany Zjednoczone i Chiny, nawet po latach konfliktu handlowego i technologicznego.

„Myślę, że to ważna wskazówka trudności związanych z faktycznym oddzieleniem gospodarczym (decoupling)” – powiedziała BBC Deborah Elms, założycielka Asian Trade Centre. „Nawet gdyby rządy, firmy i konsumenci chcieli rozdzielenia, ekonomia utrudnia dostarczanie produktów w rozdzielonym świecie po cenie, którą firmy i konsumenci są skłonni zapłacić” – dodała.

Po dziesięcioleciach rosnącego chińskiego importu prezydent Trump od 2018 r. zaczął nakładać dodatkowe cła na chińskie towary o łącznej wartości ponad 300 mld dolarów. Chiny odpowiedziały nakładając cła importowe na towary o wartości 100 mld dolarów. Mimo, że działania amerykańskie nie przyniosły oczekiwanych efektów, większość z amerykańskich ograniczeń pozostało w mocy po objęciu władzy przez Joe Bidena.

We wtorkowym orędziu o stanie Unii (państwa) prezydent USA powiedział, że jego administracja jest zaangażowana we współpracę z Chinami „tam, gdzie mogą one wspierać amerykańskie interesy i przynosić korzyści światu”. „Ale nie popełniamy błędu: co daliśmy jasno do zrozumienia w zeszłym tygodniu [w kontekście incydentu z chińskim balonem szpiegowskim – przyp. red.], jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać w celu ochrony naszego kraju. I zrobiliśmy to” – powiedział.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA