fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajObsługa 500+ będzie tańsza

Obsługa 500+ będzie tańsza

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która obejmuje program Rodzina 500+.

Zmiany dotyczą głównie kwestii technicznych i zakładają, że obsługą programu 500+ zajmie się ZUS, a nie samorząd, natomiast wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną, a nie jak dotychczas, czyli również za pośrednictwem wniosków papierowych. Poza tym nowela zakłada, że świadczenia będą wypłacane już wyłącznie bezgotówkowo, na wskazany rachunek bankowy wnioskującego. Oznacza to, że zasady merytoryczne wsparcia się nie zmieniają.

Zgodnie z założeniami rządu osoby, które nie mają dostępu do komputera lub internetu, będą mogły zgłosić się do dowolnego urzędu ZUS, gdzie wydzielone zostaną specjalne stanowiska komputerowe do złożenia wniosków. Niewykluczone, że takie stanowiska pojawią się też na przykład w placówkach Poczty Polskiej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że tego typu zmiany pozwolą zaoszczędzić na obsłudze wniosków 500+ nawet 3 mld zł w ciągu dekady.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA