Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która obejmuje program Rodzina 500+.

Pexels.com

Zmiany dotyczą głównie kwestii technicznych i zakładają, że obsługą programu 500+ zajmie się ZUS, a nie samorząd, natomiast wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną, a nie jak dotychczas, czyli również za pośrednictwem wniosków papierowych. Poza tym nowela zakłada, że świadczenia będą wypłacane już wyłącznie bezgotówkowo, na wskazany rachunek bankowy wnioskującego. Oznacza to, że zasady merytoryczne wsparcia się nie zmieniają.

Zgodnie z założeniami rządu osoby, które nie mają dostępu do komputera lub internetu, będą mogły zgłosić się do dowolnego urzędu ZUS, gdzie wydzielone zostaną specjalne stanowiska komputerowe do złożenia wniosków. Niewykluczone, że takie stanowiska pojawią się też na przykład w placówkach Poczty Polskiej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że tego typu zmiany pozwolą zaoszczędzić na obsłudze wniosków 500+ nawet 3 mld zł w ciągu dekady.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Poprzedni artykułLuksemburska policja jak ZOMO
Następny artykułOd 1 listopada nowe rozporządzenie dotyczące wystawiania faktur