fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesObudź się, polski przedsiębiorco!

Obudź się, polski przedsiębiorco!

Przedsiębiorcy, którzy czują się odsuwani od wpływu na bieg wydarzeń w kraju, mówią: dość tego! W integracji oddolnych inicjatyw poszukują siły sprawczej, która może wreszcie sprawić, że rząd wysłucha ich wspólnego głosu. „Obudź się, polski przedsiębiorco” – to szeroko zakrojona i otwarta dla wszystkich zainteresowanych akcja.

Działania organizowane są między innymi przez Ruch Społeczny Powszechnego Samorządu Gospodarczego oraz przez Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej. Integrują one tych małych i średnich przedsiębiorców, którzy czują, że z jednej strony sektor MŚP jest sukcesywnie odsuwany od wpływu na kształtowanie legislacji w Polsce i pomijany przy udzielaniu realnego wsparcia. A tłamszony różnymi daninami, terroryzowany rygorami oraz różnymi obostrzeniami – z drugiej strony.

Nowa koalicja dla przedsiębiorczości

Mimo działających w Polsce wielu organizacji uważających się za skuteczną reprezentację przedsiębiorców, prowadzone przez nie działania bywają niesatysfakcjonujące, a czasem daremne. Małe i średnie firmy są spychane na margines wydarzeń gospodarczych w kraju. Przedsiębiorcom brakuje podmiotowości w kontaktach z władzą polityczną, z organizacjami i instytucjami społecznym oraz gospodarczymi. Jako duża, ponad dwumilionowa grupa uczestnicząca w życiu politycznym i społeczno-gospodarczym, przedsiębiorcy czują się „wielkim niemową”.

Nową „wolnościową” koalicję, międzybranżową i międzysektorową, budują m.in.: Stowarzyszenie Prawników Głos Wolności, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polskie Lobby Przemysłowe, Ruch Polska jest Jedna, Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Stowarzyszenie Polska jest Jedna, Ruch Jedność Narodu oraz Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Łączy ich szczera chęć stworzenia realnej siły reprezentującej wszystkie małe i średniej wielkości firmy – siły, z którą będzie liczył się zarówno „rynek”, jak i władze. Pośród inicjatorów są prawnicy, lekarze, wojskowi, uczeni i intelektualiści; ludzie różnych zawodów i przekonań.

Polscy przedsiębiorcy domagają się przede wszystkim udzielania im głosu w fundamentalnych sprawach dotyczących przyszłości państwa i narodu. Postulują utworzenie izb przemysłowo-handlowych oraz dokonanie rzetelnego audytu – od strony prawniczej, medycznej i biznesowej – zagrożeń związanych z możliwym powrotem pandemii, a także z wprowadzaniem centralizującego władzę programu Polski Ład.

Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Jak przedsiębiorcy oceniają przeszłość i jak widzą przyszłość?
– Po trzydziestu latach wracamy do punktu wyjścia. Władza wie wszystko lepiej, nam zostaje tylko wykonywać, co ustali – uważa Dariusz Grabowski, doktor nauk ekonomicznych, lider Ruchu Społecznego.

Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia Prawników „Głos Wolności”, radca prawny Paweł Nogal oraz mecenas Joanna Kapczyńska, uczulają na wizję niszczącej segregacji sanitarnej związanej z COVID-19, która ma zostać wprowadzona rękoma przedsiębiorców. To właśnie przedsiębiorcy będą odpowiadać za naruszenia dóbr osobistych, związanych z bezprawnymi regulacjami epidemicznymi.

Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) oraz Beata Rakszawski, członek zarządu IGGP podkreślają absolutną konieczność jednoczenia się przedstawicieli poszczególnych branż i sektorów gospodarki. Wszyscy są bowiem ze sobą powiązani w łańcuchu współzależności. Integracja jest więc obecnie kluczową sprawą, by przedsiębiorcy mogli uzyskać w państwie siłę sprawczą. Każdy z przedsiębiorców powinien starać się odchodzić od retoryki „ja”, na rzecz retoryki „my”.
– Nasze problemy będą trwały tak długo, jak długo nie będziemy ze sobą współpracowali – mówi Witold Solski reprezentujący Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych.

Ważne wyzwania

Doktor Zbigniew Hałat, specjalista epidemiolog, były zastępca ministra zdrowia ds. sanitarno-epidemiologicznych oraz Główny Inspektor Sanitarny, wskazuje z kolei na wyzwania związane z nieudolnymi działaniami rządu przeciw pandemii COVID-19. Miały one – i nadal mają – niekorzystny wpływ na firmy. Profesor dr hab. Paweł Soroka akcentuje jeszcze inną, ważną kwestię – transformacji energetycznej. Jego zdaniem najważniejsze jest obecnie zachowanie suwerenności energetycznej przez Polskę.

Opisane organizacje i osoby są otwarte na szeroką współpracę ze wszystkimi polskimi organizacjami i autorytetami, którym leży na sercu los naszej gospodarki i Ojczyzny.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA