fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesOCRG wspiera firmy na Opolszczyźnie

OCRG wspiera firmy na Opolszczyźnie

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ma narzędzia wsparcia dla firm. Pieniądze pochodzą z programów unijnych. Oprócz wsparcia finansowego MŚP mogą korzystać z profesjonalnego, bezpłatnego doradztwa. OCRG wspiera nie tylko rozwój nowoczesnych technologii pomagających usprawnić sprzedaż w kraju, ale także pomaga wychodzić firmom na zagraniczne rynki.

– Do końca listopada opolskie firmy mogą przystąpić do naboru na dotację projektów związanych z nowoczesnymi technologiami teleinformacyjnymi – mówi Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W ramach tego konkretnego naboru wniosków na finansowe wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii, firmy mogą otrzymać dotacje m.in. na rozwiązania IT bardzo przydatne w czasie pandemii i lockdownu.
Pieniądze mogą służyć np. na rozbudowę systemów obsługi klientów oraz narzędzi komunikacyjnych usprawniających działalność samej firmy w kraju, ale także ułatwiających wyjście z ofertą na zagraniczne rynki.
Budżet tego programu wynosi 2 mln zł. Firma może wnioskować o wsparcie w wysokości od 50 do 300 tys. zł.

Pomoc na rozwój i ekspansję

Pieniądze i doradztwo mogą otrzymać nie tylko te firmy, które chcą przetrwać i rozwijać się na rynku wewnętrznym ale – jak to zostało już wspomniane – także te, które starają się pozyskać biznesowych partnerów za granicą i eksportować swoje produkty i usługi.
W ramach samego doradztwa chodzi o ułatwienie dotarcia do potencjalnych partnerów biznesowych z innych krajów. OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera bezpłatnie udostępnia w tym celu dostęp do bazy Kompass zawierającej dane ponad 5 milionów firm i ponad 12 milionów kontaktów lub konkretnych osób – potencjalnych kooperantów biznesowych; producentów, importerów i usługodawców.

Dofinansowanie do usług specjalistycznych

Przy tym programie do podziału jest 18,6 mln zł, które mają trafić do firm z województwa opolskiego w formie dotacji oraz promes na tzw. specjalistyczne usługi.

Firma może starać się także o „Dofinansowanie do usług specjalistycznych” (w ramach unijnego Działania 2.3), pod czym kryje się dotacja m.in. na organizację samego procesu zagranicznej ekspansji, w tym np. na nawiązanie kooperacji z partnerem biznesowym, na udział w giełdach czy targach branżowych.

W ramach drugiego rodzaju wsparcia, czyli tzw. promesy, możliwe jest także sfinansowanie doradztwa prawnego, finansowo-księgowego, dostępu do płatnych baz danych, wynajmu urządzeń laboratoryjnych, działań marketingowo-promocyjnych, a nawet usług rzecznika patentowego. Przedsiębiorca może liczyć na 50 tys. zł dotacji oraz do 150 tys. zł w postaci promesy.

Dotacje przyznawane są w formie refundacji, czyli firma dostaje zwrot kosztów zapłaconej wcześniej przez siebie usługi. Przedsiębiorcy zwracane jest do 70 proc. wartości usług, nie więcej jednak niż do 50 tys. zł.

Promesa „działa” nieco inaczej. Przedsiębiorca, po skorzystaniu z usługi, płaci wykonawcy 30 proc. jej kosztu w formie wkładu własnego, zaś pozostały koszt pokrywany jest z przyznanej promesy. Jej wysokość może stanowić więc do 70 proc. wartości usługi, ale nie więcej niż 150 tys. złotych.

Więcej informacji oraz kontakty znajdują się pod linkiem: http://www.ocrg.opolskie.pl

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA