fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumOd 1 grudnia polskie ciężarówki nie będą mogły wjechać do Czech

Od 1 grudnia polskie ciężarówki nie będą mogły wjechać do Czech

Coraz mniej czasu pozostało polskim przewoźnikom, by dostosować się do nowych czeskich przepisów. Każdy pojazd z dopuszczalną masą całkowitą powyżej 3,5 tony musi mieć zainstalowane urządzenie do poboru opłat na terytorium Czech. Jest to niezmiernie ważne, gdyż za niedostosowanie się do nowych przepisów i niezainstalowanie tego urządzenia grozi kara w wysokości 16 tys. PLN.

"Rzeczpospolita" informuje, że polskich ciężarówek zarejestrowanych w czeskim systemie jest na chwilę obecną ok. 24 tys. Natomiast poza nim znajduje się 100 tys. pojazdów. To dużo, a do zmiany przepisów pozostały trzy tygodnie.

Jak zrealizować formalności, by dostosować się do nowych wymogów?

Pojazdy można rejestrować na stronie www.mytocz.eu lub u operatorów kart paliwowych. Po dokonaniu rejestracji drogą elektroniczną i po uprzedniej wpłacie kaucji w wysokości 2468 koron czeskich (około 400 PLN), na wskazany adres wysyłane jest urządzenie, które następnie należy instaluje się w zarejestrowanym pojeździe.

Rejestracja możliwa jest także poprzez osobiste stawienie się w punkcie obsługi klienta na terenie Czech.

JS/Money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA