Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej – przyznał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Od 1 lipca 2021 r. można zakładać nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Opiera się ona na dwóch podstawowych założeniach: – Pierwszym jest prostota w praktyce funkcjonowania spółki, czyli łatwe założenie, działanie i ewentualna likwidacja. Drugie natomiast to elastyczność, projektowane przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne – wyjaśnił wicepremier Gowin.

Resort rozwoju, pracy i technologii wskazał, że dzięki nieskomplikowanej rejestracji, elastycznej strukturze kapitałowej oraz możliwości wyboru optymalnego systemu organów, proponowane rozwiązania powinny ułatwić podejmowanie działalności gospodarczej wszystkim tym, którzy opierają swój pomysł biznesowy na wiedzy, a także posiadają umiejętności do jego doskonalenia.

„Co ważne, P.S.A. jest dostępna dla inwestorów planujących podjęcie działalności w jakiejkolwiek branży, poza wyjątkami wynikającymi z przepisów szczególnych, a jej istnienie nie jest ograniczone czasowo” – podało ministerstwo.

Resort dodał, że wejście w życie przepisów o P.S.A. zbiega się z premierą w pełni elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego, z którego można korzystać na Portalu Rejestrów Sądowych: https://prs.ms.gov.pl

„Dzięki temu proces założenia P.S.A. z wykorzystaniem portalu S-24 (będącego częścią nowego eKRS) w całości przebiega online” – wskazano.

Poprzedni artykułFinansowe wsparcie dla samorządów
Następny artykułBiznes podwójnie odpowiedzialny, czyli nowy absurd unijny