fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiOd 1 lipca wniosek o pozwolenie na budowę można złożyć online

Od 1 lipca wniosek o pozwolenie na budowę można złożyć online

Weszła w życie kolejna część ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Jest ona związana z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego i pozwala na składanie wniosków o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym przez Internet - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Służy temu, prowadzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl). Jak przypomina resort rozwoju, na stronie znajdą się też inne formularze, w tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu budowy, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu. W sumie online będzie można złożyć już 23 formularze.
‒ Do 13 e-formularzy w serwisie e-budownictwo dołącza ten najważniejszy – wniosek o pozwolenie na budowę oraz kolejnych dziewięć. To milowy krok do popularyzacji tego narzędzia w branży i w efekcie elektronizacji procedur budowlanych – wyjaśnia, cytowana w komunikacie resortu, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.

Zaś wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka wskazuje, że kolejny etap cyfryzacji procesu budowlanego oznacza z jednej strony rezygnację z ton akt, ich drukowania, bindowania, a z drugiej ‒ ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podaje, że według szacunków jedna sprawa dotycząca wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje pół metra bieżącego na półce urzędowego regału, a organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty tych spraw do czasu przekazania ich do archiwów państwowych, czyli przez 10 lat.

Wyjaśnia, że aby złożyć wniosek przez Internet, trzeba założyć konto w serwisie e-budownictwo. Można to zrobić, podając adres e-mail lub logując się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu.

Według MRPiT od dnia oficjalnej premiery serwisu e-budownictwo, czyli od sierpnia 2020 r., odwiedziło go 31 tys. użytkowników, a strona odnotowała blisko 200 tys. odsłon.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA