fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiOd 1 października zmiany w „uldze na złe długi"

Od 1 października zmiany w „uldze na złe długi”

Pakiet SLIM VAT 2 wprowadził zmiany między innymi w zakresie „ulgi na złe długi”. Od 1 października 2021 r. zmienią się warunki skorzystania z tej ulgi.

Ulga na złe długi polega na tym, że podatnik (usługodawca, sprzedawca) może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, w przypadku gdy nie udało się uzyskać zapłaty od kontrahenta za wykonaną usługę lub dostawę.

Od 1 października 2021 r. warunkiem skorzystania z ulgi w przypadku transakcji z podatnikiem VAT będzie:

  • uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelność tj. wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze,
  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty wierzyciel jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

Wydłużono również czas na skorzystanie z „ulgi na złe długi” z 2 do 3 lat od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura.

Stosownie do wyroku TSUE, uchylony został warunek zgodnie, z którym dłużnik nie może być w dniu dostawy towarów lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej w celu zastosowania ulgi w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji oraz wymóg, że dłużnik musi być czynnym podatnikiem VAT.

Pakiet SLIM VAT 2 wprowadził także możliwość skorzystania z „ulgi na złe długi” w przypadku transakcji z konsumentami (osoba fizyczna nie będąca podatnikiem VAT) oraz podatnikami zwolnionymi z VAT (art. 89a ust. 2a ustawy o VAT). W tym przypadku wymagane jest, aby wierzytelność, której nieściągalność została uprawdopodobniona:

  • została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub

  • została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub

  • wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA