Ponad osiem milionów emerytów i rencistów zyska dzięki nowym regulacjom ujętym w projekcie ustawy przyjętej 8 września br. przez Radę Ministrów. Ile dokładnie?

Zmiany w prawie podatkowym to jedna z kluczowych reform zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Jasną stroną tego programu ma być zysk ok. 8 mln emerytów i rencistów. Jednym z założeń Polskiego Ładu jest bowiem brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Dzięki temu w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy, a 65 proc. emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci podatku.

– Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym finansowym wsparciem dla osób otrzymujących najniższe świadczenia. To również, a może przede wszystkim, wyraz naszej troski o seniorów i ich codzienne bolączki – dodaje.

Według nowych zasad dochody emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Dla przykładu – przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy to kolejne działanie – jak podkreśla rząd – mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego seniorów w Polsce.

– Waloryzacja świadczeń, 13. i 14. emerytura czy wprowadzony w 2019 roku program Mama 4+, to rozwiązania, które skutecznie poprawiają sytuację finansową seniorów w Polsce. Kolejnym jest realizowana w ramach założeń Polskiego Ładu emerytura bez podatku – wylicza minister rodziny i polityki społecznej. – Dajemy naszym seniorom jasny komunikat: Wasze bezpieczeństwo finansowe jest dla nas bardzo istotne, dlatego wprowadzamy kolejne narzędzia.

Emerytury bez podatku mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Poprzedni artykułPolski Ład, czyli 145 mld zł mniej dla samorządów
Następny artykułZobacz transmisję na żywo z VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju 2021”