fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumOd 1 stycznia wzrasta minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa

Od 1 stycznia wzrasta minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa

Od początku roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł. Jest to wartość równa 49,7 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego w gospodarce narodowej na 2020 rok.

– Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu z rokiem 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat – informuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Poza minimalnym wynagrodzeniem wzrasta także minimalna stawka godzinowa. Od początku 2020 r. wynosi ona 17 zł wobec 14,70 zł obowiązującego przed końcem poprzedniego roku.

Ponadto zmianie uległy także przepisy. Zmiana spowoduje, że dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w wymiarze minimalnego wynagrodzenia za pracę.

– Na tę zmianę czekali od lat wszyscy pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Maląg.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina także, że w 2020 r. handel możliwy jest jedynie przez siedem niedziel. Zakaz nie będzie obowiązywał w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w dwie poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc.

W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia, podniesione zostały także świadczenia pielęgnacyjne, przyznawane przede wwszystkim rodzicowi rezygnującemu z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Teraz takie świadczenie wynosi 1830 zł netto (wzrost o 247 zł).

"Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, także opłacane z budżetu państwa" – informuje MRPiPS.

JS/FilaryBiznesu

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA