fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesOd nowego roku łatwiej będzie zatrudniać obcokrajowców

Od nowego roku łatwiej będzie zatrudniać obcokrajowców

Od 1 stycznia 2022 r. zmianie ulec mają zasady zatrudniania cudzoziemców, a dokładniej pracowników pochodzących z Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Armenii. Celem nowelizacji ma być wypełnienie luki kadrowej, która od kilku lat stanowi poważny problem dla polskich przedsiębiorców.

Zgodnie z proponowanymi zmianami ma skrócić się czas wydawania pozwoleń na pracę w Polsce. Przyśpieszeniu ma służyć stworzenie listy podmiotów prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: „Wnioski o udzielenie zezwoleń związanych pracą u przedsiębiorców prowadzących taką działalność byłyby rozpatrywane w pierwszej kolejności”.

Dodatkowym ułatwieniem ma być też wydłużenie okresu ważności, na jaki takie pozwolenie zostanie wydane. Obecnie tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wydawane jest na okres sześciu miesięcy, po nowym roku taki dokument będzie ważny dwa lata. Ponadto obcokrajowiec, który uzyskał pozwolenie na pracę na starych zasadach, będzie mógł wystąpić o wymianę dotychczasowego dokumentu bez konieczności ponownego składania wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.

Nowelizacja ma zaradzić luce kadrowej i wynikającej z niej presji płacowej. Mimo rekordowej liczby napływających ze wschodu pracowników najgorsza sytuacja wciąż panuje w budownictwie i przemyśle, gdzie nie obsadzonych jest ponad 22 tys. wakatów. Zgodnie z danymi GUS na polskim rynku pracy tylko w trzecim kwartale br. powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, co oznacza, że na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA