fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiOd nowego roku zwiększą się kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Od nowego roku zwiększą się kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Kara grzywny za przestępstwo skarbowe w 2022 r. będzie mogła być orzeczona w przedziale od 1003,30 zł do 28 895 040 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od nowego roku zwiększy się płaca minimalna. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na pełen etat nie będą mogły otrzymać mniej niż 3010 zł brutto. W porównaniu z już kończącym się rokiem jest to wzrost o 210 złotych miesięcznie. Nieznacznej poprawie ulegnie też sytuacja zleceniobiorców. Od stycznia stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł brutto. Dla porównania aktualnie wynosi ona 18,30 zł brutto.

Wykroczenie a przestępstwo skarbowe

Wykroczenie i przestępstwo to nomenklatura używana na określenie czynów niezgodnych z prawem. To, czy mamy do czynienia z wykroczeniem, czy też z przestępstwem, zależy od ciężaru naruszenia prawa. Do lżejszych naruszeń zwykło się używać terminu wykroczenie, dla cięższych – przestępstwo. Przykładem wykroczenia karno-skarbowego może być uporczywe opóźnienie w płatnościach podatku, zaś przestępstwa podawanie nieprawdy w deklaracjach lub oświadczeniach podatkowych.

Wpływ płacy minimalnej na wysokość kary

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym w przypadku wymierzenia przez sąd grzywny jej wysokość musi mieścić się w ustalonych przepisami widełkach, które wynoszą od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Innymi słowy, minimalna kara grzywny w 2021 r. mogła zostać orzeczona w kwocie 280 złotych, zaś maksymalna w kwocie 56 000 zł. Z nowym rokiem kwoty te wzrosną proporcjonalnie do wzrostu kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że minimalna kara grzywny w postępowaniu karnoskarbowym wyniesie 301 zł, zaś maksymalna 60 200 zł.

Podkreślenia wymaga, że kodeks karny skarbowy umożliwia zastosowanie kary grzywny również w przypadku mandatu karnego czy też w tak zwanym postępowaniu nakazowym. W obu przypadkach ustawodawca określił inny przedział finansowy kary. Grzywna nałożona mandatem karnym nie może przekraczać pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, zaś w przypadku postępowania nakazowego można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Przedział kar

W przypadku przestępstwa karno-skarbowego istnieje możliwość wymierzenia kary: grzywny w stawkach dziennych, karę ograniczenia wolności oraz karę pozbawienia wolności. Stosując karę grzywny Sąd powinien określić liczbę stawek dziennych oraz wysokość jednej stawki dziennej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa – 720. Z kolei wysokość stawki dziennej musi mieścić się w przedziale od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia do jej czterystukrotności. Oznacza to, że w 2022 r. najniższa stawka dzienna wyniesie od 100,33 zł. do 40 132 zł. Innymi słowy, kara grzywny za przestępstwo skarbowe w 2022 r. będzie mogła być orzeczona w przedziale od 1003,30 zł. do 28 895 040 zł. Wymierzając karę, sąd zobowiązany jest wziąć pod uwagę całość okoliczności sprawy, w tym sytuację materialną sprawcy.

Uzależnienie wysokości kary od minimalnego wynagrodzenia ma na celu dostosowanie surowości środka penalnego do zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA