fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaŚwiatOd początku wojny UE wypłaciła Rosji 35 mld euro! Zgadnijcie, ile dostała...

Od początku wojny UE wypłaciła Rosji 35 mld euro! Zgadnijcie, ile dostała Ukraina…

Od początku wojny na Ukrainie Unia Europejska na rosyjskie surowce energetyczne wydała 35 mld euro, podczas gdy na pomoc wysłaną Ukrainie: niecałe 1 mld euro – poinformował Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych.

– Daliśmy Ukrainie prawie 1 mld euro. To może wydawać się dużo, ale 1 mld euro za energię, którą nam dostarcza, płacimy [Władimirowi] Putinowi każdego dnia – zaznaczył Josep Borrell.

Coraz więcej głosów wzywa Unię Europejską do wprowadzenia całkowitego embarga na rosyjskie paliwa kopalne. W 2021 r. państwa członkowskie zakupiły ich na kwotę ponad 99 mld euro, za które Kreml mógł finansować swoją machinę wojenną – informuje euronews.com.

Jednak sprawa bardzo dzieli państwa członkowskie, które wykorzystują zróżnicowane źródła energii i dlatego są narażone na różne konsekwencje odcięcia. Podczas gdy Polska i kraje bałtyckie twierdzą, że embargo jest moralnym obowiązkiem UE, niemieckie firmy ostrzegają przed „stromą recesją”, jeśli zostanie wprowadzone całkowity zakaz.

Jakoś TSUE przed podjęciem swojej decyzji w sprawie zamknięcia Turowa nie zastanawiał się nad tym, że wywołałoby to głęboki kryzys w polskiej energetyce. Ostatnio Bruksela obcięła Polsce dotacje w ramach nałożonych przez TSUE kar finansowych na nasz kraj w tej kwestii.

Na razie Komisja Europejska wprowadziła embargo na import rosyjskiego węgla (wartość ok. 4 mld euro), bo to było najprostsze. Komisja zapowiedziała, że będzie pracować nad sankcjami dotyczącymi ropy, za którą UE płaci Rosji rocznie ponad 70 mld euro, ale nie wspomniała o gazie, na który blok wydaje ponad 16 mld euro.

„A PE wciąż atakuje Polskę i blokuje fundusze. Erdogan na „przetrzymanie” uchodźców dostał od UE 8 mld euro! Polska za przyjęcie 2,5 mln uchodźców nie dostała nic” – skomentował w mediach społecznościowych Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA