fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatOd początku wojny UE wypłaciła Rosji 35 mld euro! Zgadnijcie, ile dostała...

Od początku wojny UE wypłaciła Rosji 35 mld euro! Zgadnijcie, ile dostała Ukraina…

Od początku wojny na Ukrainie Unia Europejska na rosyjskie surowce energetyczne wydała 35 mld euro, podczas gdy na pomoc wysłaną Ukrainie: niecałe 1 mld euro – poinformował Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych.

– Daliśmy Ukrainie prawie 1 mld euro. To może wydawać się dużo, ale 1 mld euro za energię, którą nam dostarcza, płacimy [Władimirowi] Putinowi każdego dnia – zaznaczył Josep Borrell.

Coraz więcej głosów wzywa Unię Europejską do wprowadzenia całkowitego embarga na rosyjskie paliwa kopalne. W 2021 r. państwa członkowskie zakupiły ich na kwotę ponad 99 mld euro, za które Kreml mógł finansować swoją machinę wojenną – informuje euronews.com.

Jednak sprawa bardzo dzieli państwa członkowskie, które wykorzystują zróżnicowane źródła energii i dlatego są narażone na różne konsekwencje odcięcia. Podczas gdy Polska i kraje bałtyckie twierdzą, że embargo jest moralnym obowiązkiem UE, niemieckie firmy ostrzegają przed „stromą recesją”, jeśli zostanie wprowadzone całkowity zakaz.

Jakoś TSUE przed podjęciem swojej decyzji w sprawie zamknięcia Turowa nie zastanawiał się nad tym, że wywołałoby to głęboki kryzys w polskiej energetyce. Ostatnio Bruksela obcięła Polsce dotacje w ramach nałożonych przez TSUE kar finansowych na nasz kraj w tej kwestii.

Na razie Komisja Europejska wprowadziła embargo na import rosyjskiego węgla (wartość ok. 4 mld euro), bo to było najprostsze. Komisja zapowiedziała, że będzie pracować nad sankcjami dotyczącymi ropy, za którą UE płaci Rosji rocznie ponad 70 mld euro, ale nie wspomniała o gazie, na który blok wydaje ponad 16 mld euro.

„A PE wciąż atakuje Polskę i blokuje fundusze. Erdogan na „przetrzymanie” uchodźców dostał od UE 8 mld euro! Polska za przyjęcie 2,5 mln uchodźców nie dostała nic” – skomentował w mediach społecznościowych Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA