fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatOd teraz prawo w USA ma chronić lekarzy, którzy nie chcą przeprowadzać...

Od teraz prawo w USA ma chronić lekarzy, którzy nie chcą przeprowadzać aborcji ani operacji zmiany płci

Nowe przepisy Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) kasują część rozporządzenia z 2016 r., które poszerzyło definicję dyskryminacji ze względu na płeć i „przekroczyło zakres uprawnień delegowanych przez Kongres”. Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez rząd Baracka Obamy w maju 2016 r. słowo „płeć” zostało zdefiniowane jako obejmujące „tożsamość płciową”, co oznaczało, że lekarze, którzy odmówili operacji zmiany płci, mogli być ścigani za dyskryminację ze względu na płeć. Przepis interpretowano również w taki sposób, że zabiegi aborcji nie były ścigane.

„HHS wzmocniło zapisy paragrafu 1557, przywracając interpretację dyskryminacji ze względu na płeć zgodnie ze zwykłym znaczeniem słowa „płeć” jako mężczyzny i kobiety, zgodnie z biologią”.

Paragraf 1557 ustawy o opiece zdrowotnej zabrania finansowania ze środków rządowych programów opartych na dyskryminacji ze względu na płeć.

Przewodniczący komisji pro-life Episkopatu USA i arcybiskup Kansas City, Joseph F. Naumann, pochwalił nowe rozporządzenie i powiedział, że biskupi są wdzięczni za ten „ważny krok” ze strony rządu.

Osiem stanów i wiele lokalnych ośrodków opieki zdrowotnej odrzuciło przepisy administracji Obamy i zaprezentowało różne rozwiązania prawne w grudniu 2016 r. Sprawa zakończyła się wydaniem wyroku przez sędziego Reeda O’Connora, który wydał ogólnokrajowy nakaz nie egzekwowania przepisów, zauważając, że rozszerzona definicja dyskryminacji ze względu na płeć narusza wolność religijną. Rząd federalny nie odwołał się od tego nakazu.

Źródło: hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA