fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOd teraz prawo w USA ma chronić lekarzy, którzy nie chcą przeprowadzać...

Od teraz prawo w USA ma chronić lekarzy, którzy nie chcą przeprowadzać aborcji ani operacji zmiany płci

Nowe przepisy Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) kasują część rozporządzenia z 2016 r., które poszerzyło definicję dyskryminacji ze względu na płeć i „przekroczyło zakres uprawnień delegowanych przez Kongres”. Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez rząd Baracka Obamy w maju 2016 r. słowo „płeć” zostało zdefiniowane jako obejmujące „tożsamość płciową”, co oznaczało, że lekarze, którzy odmówili operacji zmiany płci, mogli być ścigani za dyskryminację ze względu na płeć. Przepis interpretowano również w taki sposób, że zabiegi aborcji nie były ścigane.

„HHS wzmocniło zapisy paragrafu 1557, przywracając interpretację dyskryminacji ze względu na płeć zgodnie ze zwykłym znaczeniem słowa „płeć” jako mężczyzny i kobiety, zgodnie z biologią”.

Paragraf 1557 ustawy o opiece zdrowotnej zabrania finansowania ze środków rządowych programów opartych na dyskryminacji ze względu na płeć.

Przewodniczący komisji pro-life Episkopatu USA i arcybiskup Kansas City, Joseph F. Naumann, pochwalił nowe rozporządzenie i powiedział, że biskupi są wdzięczni za ten „ważny krok” ze strony rządu.

Osiem stanów i wiele lokalnych ośrodków opieki zdrowotnej odrzuciło przepisy administracji Obamy i zaprezentowało różne rozwiązania prawne w grudniu 2016 r. Sprawa zakończyła się wydaniem wyroku przez sędziego Reeda O’Connora, który wydał ogólnokrajowy nakaz nie egzekwowania przepisów, zauważając, że rozszerzona definicja dyskryminacji ze względu na płeć narusza wolność religijną. Rząd federalny nie odwołał się od tego nakazu.

Źródło: hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA