fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZa 140 milionów złotych odbetonują polskie miasta

Za 140 milionów złotych odbetonują polskie miasta

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało program, którego celem jest zwiększenie powierzchni terenów zielonych w niewielkich miastach całego kraju.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała realizację przedsięwzięcia „odbetonowania” części polskich miast. Resort przewidział na ten cel 140 milionów złotych. Pozyskać będą je mogły samorządy miast zamieszkiwanych przez maksymalnie 50 tysięcy osób. 

Ile można dać zieleni za 2 miliony złotych?

Każda z zainteresowanych udziałem w programie miejscowość może otrzymać maksymalnie 2 miliony złotych. Środki te mają być przeznaczone na rozwój parków, ogrodów czy budowę zbiorników retencyjnych. Dodatkowo stopniowo ma być realizowany proces redukcji obecnych w przestrzeni miejskiej materiałów takich jak beton, asfalt czy cegły, które pochłaniają energię słoneczną. Zastąpione zostaną innymi rozwiązaniami, jak kratki czy ażurowe płyty, które są bardziej przyjazne środowisku i pozwalają m.in. na przepuszczanie wody. 

Obecnie w Polsce jest prawie 600 miast, w których tereny zielone zajmują mniej niż 3,45 proc. całej ich powierzchni. Jednocześnie dla 97 proc. mieszkańców Polski jest ważne, żeby takie tereny znajdowały się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. 

www.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA