fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeOdbudowa Ukrainy przez polskie firmy coraz bliżej

Odbudowa Ukrainy przez polskie firmy coraz bliżej

Polska przekazała Kijowowi listę postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała o przekazaniu stronie ukraińskiej listy postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy. Poza tym przygotowywane jest też dwustronne porozumienie precyzujące nasz udział w odbudowie Ukrainy.

Niewykluczone, że umowa taka zostanie podpisana już pod koniec lipca. Właśnie wtedy ma się odbyć w Warszawie wizyta premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Jadwiga Emilewicz dodała, że podczas niedawnej wizyty w Kijowie uczestniczyła, wraz z przedstawicielami polskich firm, w rozmowach z ukraińskimi władzami na temat uproszczeń tamtejszego prawa zamówień publicznych.

Po raz pierwszy nasi przedsiębiorcy z branży budowlanej mogli przedstawić swoje wątpliwości związane z procedurą zamówień publicznych, a także zapoznać się z oczekiwaniami, jakie strona ukraińska stawia kontrahentom potencjalnie stającym do przetargów. Chodzi o to, by zasady były jasne i obie strony były przekonane, że proces zamówień przebiega przejrzyście, a kontrahenci wybierani są zgodnie z prawem

– powiedziała wiceminister.

Warszawa przekazała również Kijowowi listę 20 pierwszych postulatów związanych np. z terminem oczekiwania na transfery finansowe czy rozliczeniem podatkowym, które nie wymagają zmiany prawa, a tylko procedur. W opinii Jadwigi Emilewicz zmiany te są niezbędne dla wszystkich zagranicznych podmiotów, które chcą działać na Ukrainie.

Wiceminister Emilewicz wymieniła również bariery, które mogą utrudniać polskim przedsiębiorcom wejście na ukraiński rynek. Mowa tutaj o niejasnym prawie zamówień publicznych, brakach wzorów umów czy jasnych procedur budowy lub odbioru inwestycji.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA