fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeOdbudowa Ukrainy przez polskie firmy coraz bliżej

Odbudowa Ukrainy przez polskie firmy coraz bliżej

Polska przekazała Kijowowi listę postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała o przekazaniu stronie ukraińskiej listy postulatów związanych z udziałem polskich firm w odbudowie Ukrainy. Poza tym przygotowywane jest też dwustronne porozumienie precyzujące nasz udział w odbudowie Ukrainy.

Niewykluczone, że umowa taka zostanie podpisana już pod koniec lipca. Właśnie wtedy ma się odbyć w Warszawie wizyta premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Jadwiga Emilewicz dodała, że podczas niedawnej wizyty w Kijowie uczestniczyła, wraz z przedstawicielami polskich firm, w rozmowach z ukraińskimi władzami na temat uproszczeń tamtejszego prawa zamówień publicznych.

Po raz pierwszy nasi przedsiębiorcy z branży budowlanej mogli przedstawić swoje wątpliwości związane z procedurą zamówień publicznych, a także zapoznać się z oczekiwaniami, jakie strona ukraińska stawia kontrahentom potencjalnie stającym do przetargów. Chodzi o to, by zasady były jasne i obie strony były przekonane, że proces zamówień przebiega przejrzyście, a kontrahenci wybierani są zgodnie z prawem

– powiedziała wiceminister.

Warszawa przekazała również Kijowowi listę 20 pierwszych postulatów związanych np. z terminem oczekiwania na transfery finansowe czy rozliczeniem podatkowym, które nie wymagają zmiany prawa, a tylko procedur. W opinii Jadwigi Emilewicz zmiany te są niezbędne dla wszystkich zagranicznych podmiotów, które chcą działać na Ukrainie.

Wiceminister Emilewicz wymieniła również bariery, które mogą utrudniać polskim przedsiębiorcom wejście na ukraiński rynek. Mowa tutaj o niejasnym prawie zamówień publicznych, brakach wzorów umów czy jasnych procedur budowy lub odbioru inwestycji.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA