fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesOddzielenie gospodarcze USA i Chin może być szansą dla Polski, ale niesie...

Oddzielenie gospodarcze USA i Chin może być szansą dla Polski, ale niesie też zagrożenia

Oddzielenie gospodarcze USA i Chin może przynieść Polsce potencjalne korzyści, jeżeli uda nam się przyciągnąć nowe inwestycje. Może mieć jednak także negatywne konsekwencje dla polskich firm.

– Biorąc pod uwagę, że decoupling (systematyczne rozdzielanie obu gospodarek na wszelkich poziomach – red.) ma rosnący wpływ na największe globalne koncerny, jak i na całe łańcuchy wartości wokół nich, potencjalne korzyści dla Polski można mierzyć w wielu miliardach dolarów – ocenia Krystian Kamyk, partner zarządzający firmy konsultingowej Kearney. Wskazał on, że zapowiadane – jak i już realizowane – pojedyncze inwestycje gigantów technologicznych czy motoryzacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej zwykle opiewają na setki milionów, a czasem na miliardy dolarów.

„Sprzyja nam to, że niektóre z największych gospodarek (jak USA czy Niemcy) mają już wieloletnie doświadczenia z inwestowaniem w Polsce” – stwierdził ekspert. Dodał jednak, że o wspomniane „miliardy dolarów” zabiegać będzie wiele regionów świata, a także państw w regionie Polski, a decoupling będzie miał również negatywne konsekwencje dla polskich przedsiębiorców.

W opinii Kamyka temat decouplingu Stanów Zjednoczonych z Chinami znajduje się na niższym miejscu na agendzie polskich przedsiębiorców niż w Azji, Europie Zachodniej czy w Amerykach. Może to doprowadzić do niewykorzystania potencjalnych korzyści przy równoległym odczuciu negatywnych konsekwencji, na które polska gospodarka może być w rezultacie mniej przygotowana.

Jak ocenił, wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz pandemii na globalne łańcuchy dostaw oraz postępujący decoupling USA i Chin powinien przekonywać Polskę do tzw. nearshoringu (strategia biznesowa, zgodnie z którą firma zleca część swojej pracy do pobliskiego kraju).

„Europa Środkowo-Wschodnia powinna nie tylko aktywnie zabiegać o inwestycje bardziej zamożnych gospodarek na terenie wchodzących w jej skład państw, ale też sama lokować większe części swoich łańcuchów wartości właśnie tutaj” – stwierdził Krystian Kamyk.

Bankier.pl, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA