fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOdkryto wielkie złoża metali ziem rzadkich

Odkryto wielkie złoża metali ziem rzadkich

W Szwecji odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich, które mogą zmniejszyć uzależnienie Europy od Chin.

Obecnie w Europie nie wydobywa się metali ziem rzadkich, a według amerykańskich szacunków ich światowe rezerwy wynoszą 120 mln ton. Jak donosi BBC, około 98 proc. metali ziem rzadkich wykorzystywanych w Unii Europejskiej w 2021 r. pochodziło z Chin. Teraz niedaleko Kiruny, miasta na dalekiej północy Szwecji, znaleziono złoże o wielkości ponad miliona ton. Szwedzka minister energii Ebba Busch skomentowała odkrycie jako sposób na zmniejszenie zależności Unii od Chin.

Metale ziem rzadkich wykorzystywane są do wytwarzania szeregu produktów i infrastruktury, które mają coraz większe znaczenie w życiu codziennym. Można je znaleźć w telefonach komórkowych, dyskach twardych i pociągach. Są potrzebne w produkcji laserów, elektrod, magnesów i katalizatorów. Są one również ważne dla zielonych technologii, w tym turbin wiatrowych i pojazdów elektrycznych. Wykorzystuje się je ponadto w technologiach satelitarnych oraz w sprzęcie wojskowym, takim jak systemy naprowadzania pocisków. Oczekuje się, że do 2030 r. popyt na nie wzrośnie pięciokrotnie.

– Lit i pierwiastki ziem rzadkich będą wkrótce ważniejsze niż ropa i gaz – powiedział w zeszłym roku Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Jak jednak powiedział Jan Mostrom, prezes firmy wydobywczej LKAB, nowo odkryte w Szwecji surowce mogą trafić na rynek dopiero za 10-15 lat. A to dlatego, że ich wydobycie będzie blokowane przez urzędników, gdyż w tym przypadku procesy wydawania pozwoleń i koncesji są czasochłonne ze względu na ocenę ryzyka dla środowiska.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA