fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaOdpady, które nie będą już odpadami śmieciowymi

Odpady, które nie będą już odpadami śmieciowymi

Małe i średniej wielkości firmy mogą skorzystać na zmianie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska dotyczącego gospodarki odpadami. Powstające w procesie spalania paliw odpady dotąd mogły być uznane albo za produkt uboczny – co wiązało się z wysokimi kosztami ich transportu i składowania, albo uzyskać korzystny status produktu niebędącego już odpadem i często nadającego się do wtórnego wykorzystania.

Wydaje się to nieco skomplikowane. Obecnie jest bowiem tak, że o uznaniu odpadów powstałych w procesie „energetycznego spalania” – takich jak np. żużel, popioły i gipsy – za tzw. produkt uboczny albo produkt niebędący już odpadem, dość swobodnie decydowali marszałkowie poszczególnych województw – donosi portal teraz-srodowsko.pl. Korzystny status „produktu ubocznego” uzyskiwała dotychczas tylko część i to na ogół dużych podmiotów sektora energetycznego, które oddawały odpady podmiotom współpracującym do dalszej przeróbki.

Odpady lądowały na składowiskach

Mniejsze firmy z sektora energetycznego często nie uzyskiwały dla odpadów statusu produktów niebędących odpadami, więc musiały je odprowadzać na składowiska, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Panowała tu duża dowolność w przyznawaniu przez wojewodów statusu odpadom, a mali przedsiębiorcy nie byli w stanie przebrnąć biurokratycznych procedur. Traciło na tym nie tylko środowisko naturalne, ale i przemysł, bo wydawane uznaniowo decyzje o nadaniu odpadom statusu „ubocznego produktu” blokowały możliwość ich dalszej przeróbki i wtórnego wykorzystania.

– Wysokie koszty zakupu i transportu kruszyw naturalnych stanowią formę bariery finansowej rozwoju inwestycji. Wprowadzenie na rynek produktów i materiałów powstałych z odpadów w procesie odzysku, które utraciły status odpadów, lokalnie dostępnych i konkurencyjnych dla kruszyw naturalnych, wpłynie na koszty realizacji przedsięwzięć poprzez obniżenie kosztów zakupu tych produktów – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia.

Sprecyzowano kryteria

W portali Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw. Podstawę prawną dla tego projektu stanowi ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2021 r. poz. 779).

– Projekt nowego rozporządzenia zawiera katalog minimalnych kryteriów jakościowych powstałych produktów lub materiałów i kierunków ich wykorzystania – czytamy w serwisie teraz-srodowisko.pl. – Ich spełnienie ma być już wystarczającym warunkiem do przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.

Jest więc szansa na to, że wojewodowie nie będą już mogli piętrzyć trudności przed przedsiębiorcami i na nowym prawie skorzystają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Projekt jest dostępny: link.

Według informacji GUS z końca 2020 roku w sektorze energetycznym rocznie produkuje się ok. 14 040 tys. Mg (1 megagram – 1000 kilogramów) powstałych w procesie spalania odpadów. Stanowi to 20 procent wszystkich odpadów wytwarzanych w kraju.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA