fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesOECD nie ma dobrych wieści dla Polski. Konsumpcja będzie hamować

OECD nie ma dobrych wieści dla Polski. Konsumpcja będzie hamować

Niski wzrost PKB i wysoka inflacja – takie są prognozy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dla Polski na 2022 i 2023 r.

W najnowszej edycji raportu „Economic Outlook” napisano, że nasze PKB w 2022 r. wzrośnie o 4,4 proc., a inflacja CPI wyniesie 11,1 proc. Z kolei w 2023 r. wzrost będzie ponad dwa razy mniejszy i zwolni do 1,8 proc., a inflacja wyniesie 6,5 proc.

OECD prognozuje, że przez niepewność gospodarczą i słabsze nastroje konsumentów i przedsiębiorców w najbliższych kilkunastu miesiącach hamować będzie konsumpcja i inwestycje, ale być może zrekompensują to wydatki uchodźców z Ukrainy. Według ekonomistów do Polski może napłynąć nawet 350 tys. dodatkowych pracowników, co pozwoli przynajmniej częściowo zapełnić wolne etaty na naszym rynku pracy.

„Dalsza eskalacja wojny może zwiększyć niepewność, pogorszyć perspektywy dla inflacji i nadwyrężyć finanse publiczne. Dodatkowe zakłócenia w dostawach energii mogą uderzyć we wzrost gospodarczy. Uporczywie napięty rynek pracy i wzrost konsumpcji mogą popchnąć wyżej inflację. Z drugiej strony – szybkie zakończenie wojny może spowodować, że wzrost gospodarczy będzie mocniejszy a inflacja niższa” – napisano w raporcie „Economic Outlook”.

OECD poparła politykę Rady Polityki Pieniężnej i zaleciła dalsze zacieśnianie warunków monetarnych, aby obniżyć inflację i ustabilizować oczekiwania inflacyjne.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA