fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaBiznesOECD pozytywnie o Polsce

OECD pozytywnie o Polsce

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaprezentowała raport z przeglądu gospodarczego Polski.

OECD w Economic Survey Poland 2022 przede wszystkim pochwaliła Polskę za poradzenie sobie z dużym napływem uchodźców z Ukrainy. W przeglądzie odniesiono się również do rządowej polityki fiskalnej.

W raporcie napisano, że Polska szybko wychodziła z pandemicznego kryzysu, ale agresja Rosji na Ukrainę spowolniła nasz wzrost gospodarczy. To skutkowało wzrostem cen energii oraz żywności, a presja na krajowym rynku pracy wywołała gwałtowny wzrost inflacji. OECD pozytywnie oceniła ograniczone zużycie gazu przez Polskę oraz uniezależnianie się surowcowe od Rosji na rzecz dywersyfikacji importu. Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że przedłużająca się wojna może mieć dalszy negatywny wpływ na polską gospodarkę, szczególnie pod kątem zakłóceń w dostawach energii.

„OECD zauważa, że Polska z powodzeniem poradziła sobie z dużym napływem uchodźców z Ukrainy. Zmobilizowano znaczne zasoby publiczne i prywatne, a uchodźcom zapewniono odpowiednie wsparcie. Wielu z nich już zintegrowało się z polskim rynkiem pracy (ok. 60% już pracuje), a dzieci uczestniczą w polskim systemie edukacji” – napisano w komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów. „Autorzy raportu pozytywnie odnotowują też, że polityka fiskalna nadal wspiera gospodarkę w związku z wyższymi cenami energii. (…) W ocenie OECD tymczasowe wsparcie ze strony rządu łagodzące skutki kryzysu energetycznego powinno być kontynuowane, jeśli zajdzie taka potrzeba” – podkreślono.

OECD przewiduje, że w pierwszej połowie 2023 r. polska gospodarka nadal będzie osłabiona, czego powodem będą wysokie ceny energii, słaby popyt wewnętrzny oraz duża niepewność w otoczeniu.

Resort finansów wyjaśnił, że polska gospodarka została poddana przeglądowi na forum OECD już po raz siedemnasty.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA