fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumOECD: Szykuje się wielki kryzys na lata

OECD: Szykuje się wielki kryzys na lata

Angel Gurría, sekretarz generalny Światowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) powiedział, że panujący obecnie szok gospodarczy przewyższa już nawet kryzys finansowy z 2008 roku. OECD wezwała rządy do zerwania przepisów dotyczących wydatków, aby zapewnić dostęp do szybkich testów i znaleźć metodę na leczenie wirusa.
Chociaż liczba utraconych miejsc pracy i upadków firm pozostaje niepewna, według sekretarza generalnego OECD państwa będą zmagały się z problemem gospodarczym jeszcze przez wiele lat.
Jak przyznaje, wiele największych gospodarek świata popadnie w recesję w nadchodzących miesiącach – definiowanych jako dwa kolejne kwartały spadku gospodarczego.

– Nawet jeśli nie dojdzie do globalnej recesji, w wielu gospodarkach świata nie będzie możliwe osiągnięcie wzrostu gospodarczego, a zatem tendencja niskiego wzrostu będzie się utrzymywać nie tylko teraz, ale i w przyszłości – dodał Gurria. Niepewność gospodarcza wywołana epidemią wirusa spowodowała, że światowe ​​gospodarki odczuły już większy szok niż podczas ataków terrorystycznych z 11 września czy kryzysu finansowego w 2008 roku. – Powodem jest to, że nie wiemy, ile zajmie, aby rozwiązać problem bezrobocia, ponieważ nie wiemy, ile osób skończy bez pracy. Nie wiemy też, jakie będą koszty, by przywrócić do normalności funkcjonowanie setek tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które już cierpią – powiedział Gurria.

Rządy na całym świecie podjęły bezprecedensowe kroki w celu wsparcia pracowników i przedsiębiorstw podczas wybuchu epidemii. Dla przykładu, rząd w Wielkiej Brytanii zobowiązał się do wypłaty wynagrodzeń wszystkim pracownikom niezdolnym do pracy z powodu pandemii koronawirusa. Gurría wezwał rządy do zerwania zasad dotyczących zaciągania pożyczek i dołożenia wszelkich starań w walce z kryzysem. Ostrzegł jednak, że większe deficyty i większe zadłużenia będą również obciążać kraje przez wiele lat. Zaledwie kilka tygodni temu decydenci z klubu bogatych narodów G20 wierzyli, że obecna sytuacja przybierze kształt litery „V” – z krótkim, gwałtownym spadkiem aktywności gospodarczej, po którym szybko nastąpi wzrost. Według sekretarza generalnego OECD, scenariusz ten jest niemożliwy i pozostaje w kwestii pobożnych życzeń. – Nie zgadzam się z ideą zjawiska w kształcie litery„ V ”. W najlepszym przypadku przyjmie to raczej model ,,U ”z długim okresem spadku , zanim dojdzie do jakiegokolwiek okresu rekonwalescencji – powiedział.

OECD wzywa do czteropłaszczyznowego planu radzenia sobie z epidemią, w tym bezpłatnego testowania wirusów, zapewnienia lepszego sprzętu dla lekarzy i pielęgniarek, przelewów pieniężnych do pracowników, w tym osób prowadzących działalność na własny rachunek, oraz urlopów podatkowych dla przedsiębiorstw.

BBC News/DL

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA