fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesOfert pracy coraz mniej, ale rynek jest mocny

Ofert pracy coraz mniej, ale rynek jest mocny

Pracodawcy w Polsce publikują coraz mniej ofert pracy, a największy spadek odnotowano w atrakcyjnej branży informatycznej.

W czerwcu 2023 roku polscy pracodawcy opublikowali 280,2 tys. ogłoszeń o pracę – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton. Dane dotyczą ofert publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce.

Wynik ten jest o 3 proc. niższy niż w tym samym miesiącu w 2022 roku. Czerwcowy rezultat jest też o 9 proc. gorszy od majowego. Największy przyrost względem czerwca 2022 roku odnotowano w branży medycznej (+15 proc.) oraz branży finansowej (+13 proc.). Z kolei największy spadek rok do roku odnotowano w branży IT, bo opublikowano tu aż o 34 proc. mniej ofert pracy. Poza tym duży spadek zanotowano dla branży HR (-22 proc.).

Zdaniem Macieja Michalewskiego, CEO firmy Element, najnowsze wyniki – choć słabsze od ubiegłorocznych – to ciągle świadczą o tym, że rynek pracy w naszym kraju trzyma się dobrze, a polscy przedsiębiorcy wciąż chętnie szukają nowych rąk do pracy.

W raporcie Grant Thornton przedstawiono również zawartość ofert rekrutacyjnych. Okazuje się, że w czerwcu pracodawcy oferowali średnio 6,5 różnych zachęt i benefitów do każdego stanowiska. Dominowały tu szkolenia (88 proc. ofert), a następnie pakiety medyczne (66 proc.) oraz obietnica atrakcyjnego/wysokiego wynagrodzenia (63 proc.).

Pracownik, zwłaszcza wykwalifikowany, nadal ma dosyć silną pozycję negocjacyjną i nie ma problemu ze znalezieniem pracy lub jej zmianą na lepszą. Aby utrzymać bądź pozyskać wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy muszą trzymać się pewnego standardu rynkowego – czy to jeśli chodzi o wynagrodzenia, czy o benefity i wymagania

– zauważyła z kolei Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton.

Źródło: Grant Thornton

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA