fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesOfert pracy coraz mniej, ale rynek jest mocny

Ofert pracy coraz mniej, ale rynek jest mocny

Pracodawcy w Polsce publikują coraz mniej ofert pracy, a największy spadek odnotowano w atrakcyjnej branży informatycznej.

W czerwcu 2023 roku polscy pracodawcy opublikowali 280,2 tys. ogłoszeń o pracę – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton. Dane dotyczą ofert publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce.

Wynik ten jest o 3 proc. niższy niż w tym samym miesiącu w 2022 roku. Czerwcowy rezultat jest też o 9 proc. gorszy od majowego. Największy przyrost względem czerwca 2022 roku odnotowano w branży medycznej (+15 proc.) oraz branży finansowej (+13 proc.). Z kolei największy spadek rok do roku odnotowano w branży IT, bo opublikowano tu aż o 34 proc. mniej ofert pracy. Poza tym duży spadek zanotowano dla branży HR (-22 proc.).

Zdaniem Macieja Michalewskiego, CEO firmy Element, najnowsze wyniki – choć słabsze od ubiegłorocznych – to ciągle świadczą o tym, że rynek pracy w naszym kraju trzyma się dobrze, a polscy przedsiębiorcy wciąż chętnie szukają nowych rąk do pracy.

W raporcie Grant Thornton przedstawiono również zawartość ofert rekrutacyjnych. Okazuje się, że w czerwcu pracodawcy oferowali średnio 6,5 różnych zachęt i benefitów do każdego stanowiska. Dominowały tu szkolenia (88 proc. ofert), a następnie pakiety medyczne (66 proc.) oraz obietnica atrakcyjnego/wysokiego wynagrodzenia (63 proc.).

Pracownik, zwłaszcza wykwalifikowany, nadal ma dosyć silną pozycję negocjacyjną i nie ma problemu ze znalezieniem pracy lub jej zmianą na lepszą. Aby utrzymać bądź pozyskać wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy muszą trzymać się pewnego standardu rynkowego – czy to jeśli chodzi o wynagrodzenia, czy o benefity i wymagania

– zauważyła z kolei Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton.

Źródło: Grant Thornton

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA