Chiński gigant technologiczny Baidu i startup Pony.ai uzyskały zgodę na uruchomienie płatnych usług robotaxi bez kierowcy. Firmy rozmieszczą ponad 100 pojazdów w Pekinie. Baidu poinformowało, że usługa Apollo Go będzie pierwszym komercyjnym projektem tego typu na otwartych drogach.

Klienci będą mogli zatrzymać w Pekinie jeden z 67 samochodów Baidu w ponad 600 punktach odbioru i nadania, zarówno w dzielnicach handlowych, jak i mieszkalnych. Jak informuje firma koszt usługi będzie na poziomie usług premium w Chinach. Startup Pony.ai, wspierany przez Toyota Motor Corp., również potwierdził, że otrzymał od Pekinu zgodę na usługę Xiaoma Zhixing.

Baidu w maju uruchomiło płatne usługi robotaxi bez kierowcy na znacznie mniejszym obszarze 2,7 km2 w pekińskim Shougang Park. Firma dąży do tego, aby usługa Apollo Go do 2025 r. była dostępna w 65 miastach, a do 2030 r. w 100.

W zeszłym tygodniu chiński startup AutoX, wspierany przez Alibaba Group, poinformował, że rozszerzył swoją ograniczoną strefę robotaxi w Shenzhen na południu Chin. Ma stać się największą w kraju strefą robotaxi bez kierowcy i mieć powierzchnię 168 km2.

Producenci samochodów i firmy technologiczne na całym świecie inwestują miliardy dolarów w autonomiczne pojazdy, aby objąć dominującą pozycję w obszarze, który wielu uważa za przyszłość mobilności.

Reuters/KR

Poprzedni artykułPolacy wypaleni zawodowo
Następny artykułPremier zdradził szczegóły tarczy antyinflacyjnej