Konfederacja Lewiatan alarmuje, że wprowadzone 1 stycznia ograniczenie neutralności podatkowej połączeń, podziałów spółek oraz wymiany udziałów jest szkodliwe dla rozwoju firm.

Pexels.com

Lewiatan wskazuje, że po zmianach wynikających z Polskiego Ładu neutralność podatkowa jest możliwa wyłącznie przy pierwszej wymianie udziałów, a każda kolejna oznacza konieczność zapłaty podatku.

– Wprowadzone rozwiązanie jest bardzo szkodliwe dla firm. Restrukturyzacje są naturalnym elementem prowadzenia biznesu, umożliwiającym zarządzanie nim w sposób optymalny i efektywny. Ograniczenie preferencyjnego opodatkowania restrukturyzacji dokonywanych z oczywistych powodów biznesowych, spowoduje że uzasadnione i konieczne dla rozwoju firm połączenia bądź podziały, będą wstrzymywane ze względów finansowych — powiedział Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan – dodał ekspert.

Lewiatan podkreślił, że „stosowanie nowych ograniczeń do zdarzeń restrukturyzacyjnych, które miały miejsce przed wejściem w życie zmian oznacza działanie prawa wstecz i konieczność badania całej historii posiadania udziałów w podmiocie objętym restrukturyzacją”, co jest niezwykle trudne szczególnie dla firm o wieloletniej historii. Dodatkowo, ograniczenie neutralności podatkowej jest sprzeczne z przepisami dyrektywy o fuzjach (Merger Directive), zakładającej przy spełnieniu pewnych warunków możliwość odroczenia opodatkowania do momentu realizacji tych praw (np. sprzedaży udziałów otrzymanych wcześniej w drodze tzw. wymiany udziałów).

Z powyższych powodów Przemysław Pruszyński apeluje o uchylenie omawianych ograniczeń.

Poprzedni artykułUOKiK przygląda się płacom żużlowców
Następny artykuł„Szóstka dla biotechnologii” podpisana. Czym jest?