fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOgromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.

Z raportu opublikowanego przez instytut YuWa Population Research Institute w Pekinie wynika, że średni koszt wychowania dziecka do 18. roku życia w Chinach wynosi 538 000 juanów (prawie 300 tys. zł), czyli ponad 6,3 raza więcej niż PKB na mieszkańca. Koszt ten jest 4,11 raza większy niż PKB na mieszkańca w USA, 4,26 raza – niż w Japonii i 2,08 raza – niż w Australii.

W przypadku dzieci wychowywanych w chińskich miastach średni koszt wychowania dziecka wzrasta do 667 000 juanów (prawie 370 tys zł).

Matki tracą zawodowo

W raporcie poruszono także kwestię kosztów alternatywnych, ponoszonych głównie przez matki, związanych z posiadaniem dzieci. W latach 2010-2018 tygodniowy czas poświęcany przez rodziców na pomoc dzieciom w odrabianiu zadań domowych w wieku szkolnym wzrósł z 3,67 do 5,88 godziny.

Wychowując dzieci matki często ponoszą też straty w obszarze płatnej pracy i czasu wolnego. Ojcowie odczuwają jedynie stratę w czasie wolnym.

Chińscy badacze wskazują, że z powodu wysokich kosztów rodzenia i wychowania dzieci oraz trudności kobiet w godzeniu życia rodzinnego i zawodowego, średnia skłonność Chińczyków do posiadania potomstwa jest jedną z niższych na świecie.

W ubiegłym roku populacja Chin skurczyła się drugi rok z rzędu, co pogłębia obawy rządu dotyczące wspierania starzejących się grup społeczeństwa i malejącej liczby pracowników. Liczba urodzeń w Chinach w 2023 r. wyniosła nieco ponad 9 milionów, czyli o połowę mniej niż w roku 2016.

Guardian.com, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA