fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumOgromne zainteresowanie polskim sektorem offshore

Ogromne zainteresowanie polskim sektorem offshore

Czy przed sektorem offshore, w wyniku wojny w Ukrainie, otworzy się szansa na zwiększenie jej udziału w polskim miksie energetycznym? Czy będzie on pełnił większą rolę, niż tę, jaką jeszcze niedawno mu przypisywano? Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy panelu „Offshore” podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dyskusja dotyczyła łańcuchów dostaw dla energetyki wiatrowej na morzu, obecnej i przyszłej produkcji polskich firm, ich potencjału, oczekiwań, współpracy z międzynarodowymi potentatami, koniecznych inwestycji w infrastrukturę oraz gospodarczego otoczenia całego sektora.

W panelu udział wzięli: Dominik Brodacki – analityk ds. energetycznych Polityka Insight; Michał Kołodziejczyk – prezes zarządu Equinor Polska; Dariusz Lociński – prezes zarządu PGE Baltica Sp. z o.o.; Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – prezes zarządu Baltic Power i dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN; Michał Piekarski – partner Baker McKenzie; Michael Prutsch – członek zarządu Offshore Ørsted Polska i dyrektor ds. rozwoju w Krajach Bałtyckich; Grzegorz Strzelczyk – prezes zarządu LOTOS Petrobaltic; Robert Szczotka – dyrektor Biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce oraz Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

– Morska energetyka wiatrowa to nowy sektor europejskiej gospodarki. Najbardziej zaawansowany kraj na świecie, jeżeli chodzi o źródła wytwórcze w tym segmencie, to Wielka Brytania. Zaraz za nią plasują się Niemcy. Polska pod względem warunków geologicznych i wietrznych na Bałtyku ma duży potencjał mocy wytwórczych. Musimy go wykorzystać – podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska. Pełnomocnik rządu ds. OZE dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat na tym polu Polska dokonała ogromnego postępu, zarówno legislacyjnego, jak i technicznego. – Wszystko po to, by morska energetyka wiatrowa mogła się u nas dynamicznie rozwijać – zaznaczył.

O polskim potencjale i istotnej roli jaką nasz kraj może odgrywać w łańcuchu dostaw dla sektora offshore mówił przedstawiciel zarządu Offshore Ørsted Polska, Michael Prutsch. – Kraje bałtyckie mają ogromne możliwości. Wszystko może i powinno zaczynać się w Polsce, a stąd rozprzestrzeniać się nie tylko po Bałtyku, ale i po całym świecie. Wasz kraj musi przyłączyć się do tej podróży – stwierdził.

– Perspektywa inwestycyjna w sektorze offshorowym jest długoterminowa. Patrząc na rok 2030, a nawet 2040, a takie perspektywy musimy brać pod uwagę, widzimy, że ten sektor jest dla polskiej gospodarki ogromną szansą. Oczywiście są w niej zagrożenia związane głównie z przerywaniem łańcucha dostaw. Jeżeli jednak umiejętnie zarządzimy tą szansą, to transformacja energetyczna przyśpieszy, a polska gospodarka na tym zyska – zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power i dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power. Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Z punktu widzenia PKN ORLEN kluczowym elementem polskiego łańcucha dostaw będzie polski port instalacyjny. – Chcemy instalować turbiny już w połowie 2025 roku. Prowadzimy bardzo intensywne działania, żeby port został wybudowany jak najszybciej. Analizując drugą fazę realizacji i możliwe jej przyspieszenie, uważamy, że w Polsce jest miejsce na przynajmniej dwa porty instalacyjne. Przy takiej skali rozwoju, jaką zamierzamy osiągnąć, jeden port instalacyjny to za mało – przyznała prezes zarządu Baltic Power i dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN ORLEN.

Prezes LOTOS Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk przypomniał z kolei, że Grupa LOTOS bierze udział w procesie tworzenia multikoncernu energetycznego, w którym LOTOS Petrobaltic ma przypisaną rolę jako centrum kompetencji logistyki morskiej. – Dlatego postanowiliśmy wykorzystać koniunkturę na działalność w tej branży. Jeżeli chodzi o obsługę farm wiatrowych, mamy już podpisane porozumienie z jednym z deweloperów i przygotowujemy budowę jednostek serwisowych. W najbliższych dniach podpisujemy analogiczne porozumienie z kolejnym deweloperem, mówiące również o zaangażowaniu LOTOS Petrobaltic w serwisowanie jego farm. Do końca pierwszego półrocza prowadzimy rozmowy z inwestorami branżowymi. Ta ewentualna współpraca dotyczyć będzie drugiej fazy offshore w Polsce. Do końca czerwca tego roku zamierzamy też wyłonić partnera do budowy jednostek instalacyjnych – przyznał.

– Łańcuch dostaw, o którym dzisiaj tyle mówimy, już na starcie jest obciążony ryzykiem związanym z sytuacją geopolityczną oraz pandemią. Nie zmienia to faktu, że jest ogromne zainteresowanie rynkiem polskim ze strony dostawców, poddostawców, inwestorów, deweloperów oraz przedstawicieli rynków finansowych. Dlaczego? Ponieważ stworzyliśmy sprzyjające otoczenie biznesowe i regulacyjne, którego efektem są sprawnie rozwijane projekty w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zatem perspektywa naszego rozwoju w tym obszarze stała się bardzo wiarygodna – podsumowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA